Caracas, Wenezuela:
Co najmniej jedna osoba zginęła w poniedziałek w Wenezueli, gdy siły bezpieczeństwa próbowały rozpędzić protesty wywołane przez budzący gorące kontrowersje wynik wyborów, które dały prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro trzecią kadencję, poinformowała organizacja pozarządowa.
Wenezuelskie siły bezpieczeństwa użyły w poniedziałek gazu łzawiącego i gumowych kul wobec rozgniewanych demonstrantów, którzy kwestionowali zwycięstwo Maduro w wyborach, co zostało uznane za zwycięstwo, lecz podważane przez opozycję i kwestionowane przez wiele innych krajów.
Tysiące ludzi wyległo na ulice kilku dzielnic stolicy, skandując „Wolność, wolność!” i „Ten rząd upadnie!”.
Niektórzy zrywali plakaty wyborcze Maduro z ulicznych słupów i palili je.
W całym kraju protestujący obalili co najmniej dwa pomniki Hugo Cháveza, nieżyjącego już symbolu socjalizmu, który rządził krajem przez ponad dekadę i osobiście wybrał Maduro na swojego następcę.
Co najmniej jedna osoba zginęła w północno-zachodnim stanie Yaracuy, a 46 zostało aresztowanych podczas demonstracji po wyborach, powiedział Alfredo Romero, szef grupy obrońców praw człowieka Foro Penal, która specjalizuje się w problematyce więźniów politycznych, na platformie X.
W Caracas AFP zauważyła, że członkowie Gwardii Narodowej strzelali gazem łzawiącym i gumowymi kulami do protestujących, niektórzy nosili kaski motocyklowe i bandany zawiązane na twarzach dla ochrony. Niektórzy odpowiadali, rzucając kamieniami.
Donoszono o protestach nawet w bardzo biednych dzielnicach Caracas, które były bastionami poparcia dla Maduro i jego socjalistycznego rządu. W niektórych rejonach słychać było strzały. Protesty wybuchły również w innych miejscach Wenezueli.
„Chcemy wolności. Chcemy, żeby Maduro odszedł. Maduro, odejdź!” – powiedziała agencji AFP Marina Sugey, 42-letnia mieszkanka biednej dzielnicy Caracas zwanej Petare.
61-letni Maduro wziął udział w poniedziałek w spotkaniu, na którym Krajowa Rada Wyborcza (CNE) zatwierdziła jego reelekcję na trzecią sześcioletnią kadencję do 2031 r.
Zbagatelizował międzynarodową krytykę i wątpliwości co do wyników niedzielnego głosowania, twierdząc, że Wenezuela była celem próby „zamachu stanu” o charakterze „faszystowskim i kontrrewolucyjnym”.
Jednak liderka opozycji Maria Corina Machado powiedziała później reporterom, że przegląd dostępnych dotychczas protokołów głosowań wyraźnie pokazał, że następnym prezydentem „będzie Edmundo Gonzalez Urrutia”, który zajął jej miejsce na liście kandydatów po tym, jak zostały jej odrzucone przez sądy sprzyjające Maduro.
Jak powiedziała, z danych wynika, że Gonzalez Urrutia ma „matematycznie nieodwracalną” przewagę – 6,27 mln głosów, a Maduro zaledwie 2,75 mln.
Wybory odbyły się w atmosferze powszechnych obaw o oszustwa ze strony rządu i kampanii naznaczonej oskarżeniami o zastraszanie polityczne.
Sondaże przewidywały zdecydowane zwycięstwo opozycji.
Wczesnym rankiem w poniedziałek CNE podało, że Maduro zdobył 51,2 proc. głosów, podczas gdy Gonzalez Urrutia uzyskał 44,2 proc. głosów.
Opozycja wyraziła niezadowolenie, co skłoniło prokuratora generalnego Tareka Williama Saaba do powiązania Machado z rzekomym cyberatakiem, który miał na celu „zafałszowanie” wyników.
„Kolejne oszustwo”
Wynik ten wywołał zaniepokojenie i apele o „przejrzysty” proces ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i kilku krajów Ameryki Łacińskiej.
CNE nie przedstawiło szczegółowego zestawienia wyników.
Sojusznicy Maduro, m.in. Chiny, Rosja i Kuba, złożyli mu gratulacje.
Gonzalez Urrutia, 74-letni były dyplomata, w poniedziałek przyznał, że społeczeństwo jest głęboko niezadowolone z wyników CNE i przysiągł, że „będziemy walczyć o naszą wolność”.
Machado zapewnił Wenezuelczyków, że „przywódcy świata” uznają wyniki wyborów i wezwał rodziny do udziału we wtorek w „zgromadzeniach ludowych” w całym kraju, aby okazać poparcie dla pokojowego przekazania władzy.
Dziewięć krajów Ameryki Łacińskiej wezwało we wspólnym oświadczeniu w poniedziałek do „pełnego przeglądu wyników z udziałem niezależnych obserwatorów wyborów”.
Amerykańskie Centrum Cartera, jedna z niewielu organizacji, które otrzymały zezwolenie na wysłanie obserwatorów do Wenezueli, zaapelowało do CNE o natychmiastową publikację szczegółowych wyników z poszczególnych lokali wyborczych.
Brazylia i Kolumbia również wezwały do przeglądu liczb, podczas gdy prezydent Chile powiedział, że wynik jest „trudny do uwierzenia”.
Peru odwołało swojego ambasadora, a Panama zapowiedziała zawieszenie stosunków z Wenezuelą.
Organizacja Państw Amerykańskich z siedzibą w Waszyngtonie zwołała na środę nadzwyczajne spotkanie na prośbę Argentyny i innych krajów, które zakwestionowały oficjalne wyniki wyborów.
Caracas odpowiedziało w poniedziałek, mówiąc, że wycofuje personel dyplomatyczny z Argentyny, Chile, Kostaryki, Panamy, Peru, Dominikany i Urugwaju za „interwencjonistyczne działania i oświadczenia”. Zawiesiło również loty do i z Panamy i Dominikany.
Ostrzeżenie przed „krwawą łaźnią”
Niezależne sondaże przewidywały, że niedzielne głosowanie zakończy 25 lat „chavizmu”, ruchu populistycznego założonego przez Cháveza.
Maduro stoi u steru niegdyś bogatego w ropę kraju od 2013 r. W ciągu ostatniej dekady PKB spadł o 80 procent, co zmusiło ponad siedem milionów z 30 milionów obywateli do emigracji.
Oskarżono go o aresztowywanie krytyków i nękanie opozycji w klimacie rosnącego autorytaryzmu.
Przed wyborami ostrzegał, że jeśli przegra, dojdzie do „krwawej łaźni”.
Głosowanie odbywało się przy użyciu maszyn, które przesyłały głosy elektroniczne bezpośrednio do scentralizowanej bazy danych CNE.
Maszyny drukowały papierowe paragony, które umieszczano w pojemniku i liczono ręcznie, jako środek pomocniczy, który miał być dostępny do wglądu publicznego.
Opozycja wysłała około 90 000 wolontariuszy na obserwację wyborów w całym kraju.
Nędza gospodarcza
Niedzielne wybory były wynikiem porozumienia osiągniętego w ubiegłym roku między rządem a opozycją.
Porozumienie to skłoniło Stany Zjednoczone do tymczasowego złagodzenia sankcji nałożonych po reelekcji Maduro w 2018 r., którą dziesiątki państw Ameryki Łacińskiej i innych krajów uznały za fikcję.
Sankcje zostały zniesione po tym, jak Maduro nie dotrzymał ustalonych warunków.
Wenezuela posiada największe na świecie złoża ropy naftowej, jednak w ostatnich latach jej zdolność produkcyjna znacznie się zmniejszyła.
Większość Wenezuelczyków żyje za zaledwie kilka dolarów miesięcznie i cierpi z powodu dotkliwych niedoborów prądu i paliwa.
Nędza gospodarcza w tym południowoamerykańskim kraju stała się głównym źródłem presji migracyjnej na południową granicę Stanów Zjednoczonych, gdzie imigracja jest jednym z głównych tematów wyborów prezydenckich.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)