Widok z lotu ptaka na panoramę miasta i wieżowce o zachodzie słońca w Dubai Marina.
Lu Shaoji | Chwila | Getty Images
Zjednoczone Emiraty Arabskie są na dobrej drodze, aby stać się największy magnes na bogactwo na świecie po raz trzeci z rzędu, zgodnie z Raport Henley Private Wealth Migration Report.
W tym samym czasie przewiduje się, że w Wielkiej Brytanii – skąd pochodzi wielu emigrantów z ZEA – liczba milionerów wzrośnie spadek o 17% do 2028 roku, według szwajcarskiego banku UBS.
Osoby o dużym majątku w wielu przypadkach głosują nogami, szukając zielonych pastwisk – lub w przypadku wolnych od podatku centrów dla ekspatów, takich jak Dubaj, piaszczystych plaż – ponieważ koszty i podatki rosną w ich kraju ojczystym. Tendencja ta prawdopodobnie przyspieszy w następstwie miażdżącego zwycięstwa Partii Pracy w wyborach w czerwcu, według niektórych finansistów.
„Istnieją czynniki przyciągające i odpychające, które przyczyniają się do trendu milionerów decydujących się na przeprowadzkę do Dubaju” – powiedział w wywiadzie dla CNBC Karim Jetha, wieloletni inwestor regionalny, który przeniósł się z Wielkiej Brytanii do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czasie pandemii.
„Czynniki wypychające obejmują perspektywę wyższych podatków w ramach nowego rządu Partii Pracy. Na przykład jedną z obietnic wyborczych Partii Pracy było nałożenie podatku VAT na czesne w szkołach prywatnych, co podniosłoby koszty o 20%” — powiedział. „Czynniki przyciągające obejmują postrzeganie Dubaju jako kraju niezwykle bezpiecznego oraz reformy wizowe, które zachęcają do migracji”.
Według raportu Henley, który opublikowano w czerwcu, do końca 2024 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie mają odnotować rekordowy napływ netto 6700 milionerów z całego świata. To prawie dwa razy więcej niż drugi kraj na liście, Stany Zjednoczone, które mają powitać napływ netto 3800 milionerów w tym samym okresie.
Palm Jumeirah w Dubaju, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Nigdy | E+| Obrazy Getty’ego
„Dzięki zerowemu podatkowi dochodowemu, złotym wizom, luksusowemu stylowi życia i strategicznej lokalizacji, ZEA ugruntowały swoją pozycję jako światowy numer jeden wśród migrujących milionerów” – czytamy w raporcie. Złota wiza ZEA to długoterminowa wiza pobytowa, która pozwala obcokrajowcom mieszkać, pracować lub studiować w ZEA.
Jak dodano, choć najczęściej milionerzy migrujący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pochodzą z Indii, szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu, Rosji i Afryki, można się spodziewać, że do tego luksusowego pustynnego emiratu przeniesie się również większa liczba Brytyjczyków i Europejczyków.
Jak twierdzi Sunita Singh-Dalal, partnerka w Hourani Private Wealth & Family Offices w Dubaju, w dużej mierze jest to zasługą rozwoju i reform „ekosystemu zarządzania majątkiem” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
„W ciągu niecałych pięciu lat ZEA wprowadziły solidne ramy regulacyjne, które zapewniają bogatym szereg innowacyjnych rozwiązań mających na celu ochronę, zachowanie i pomnożenie ich majątku” – dodała.
Na przyciągnięcie zamożnych osób do Dubaju wpływają również takie czynniki, jak nowoczesna infrastruktura i solidny system szkolnictwa międzynarodowego, bliskość geograficzna, niski poziom przestępczości, brak podatku dochodowego, wiza dla pracowników zdalnych i szereg zachęt inwestycyjnych.
Z kolei w Wielkiej Brytanii populacja milionerów spadnie z 3 061 553 w zeszłym roku do 2 542 464 do 2028 r., prognozuje raport UBS Global Wealth Report, który ukazał się w czerwcu. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że duża populacja milionerów w Wielkiej Brytanii – trzecia co do wielkości na świecie – obejmuje wielu zagranicznych rezydentów z takich miejsc jak Rosja, Bliski Wschód i inne.
Teraz, gdy rząd Wielkiej Brytanii wycofuje swoje status „nie-dom” – co pozwoliło bogatym i często zagranicznym rezydentom nie płacić brytyjskich podatków od dochodów osiąganych za granicą – duża część tej populacji będzie chciała zrezygnować ze swojego statusu stałego rezydenta w Wielkiej Brytanii.
„Odpływ, który już został wygenerowany przez gospodarcze i polityczne zamieszanie w Wielkiej Brytanii, grozi przyspieszeniem przez dalsze niepożądane decyzje polityczne” – skomentowała w raporcie Henley Hannah White, dyrektor niezależnego think tanku Institute for Government w Londynie.
Zwróciła uwagę na 40-procentowy podatek, który już obowiązuje w przypadku majątków przekraczających próg 325 000 funtów (417 755 dolarów), a także na zakończenie obowiązywania w Wielkiej Brytanii podatku od osób niebędących rezydentami od 2025 r.
Obecny rząd Partii Pracy zobowiązał się również do zniesienia zwolnienia z 20% podatku VAT naliczanego od czesnego w prywatnych szkołach w Wielkiej Brytanii, co znacznie podniosłoby koszty edukacji dla tych, którzy posyłają swoje dzieci do elitarnych instytucji.
„Zobowiązanie Partii Pracy do zniesienia zwolnienia z 20% podatku VAT jest kolejnym niepożądanym wydarzeniem” – powiedział White.