Wyjaśniono: Co dzieje się z wyborami w Wenezueli i dlaczego USA są zaniepokojone – SofolFreelancer


Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił zwycięstwo w wyborach prezydenckich w kraju

CARAKAS:

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w poniedziałek wczesnym rankiem zwycięstwo w wyborach prezydenckich w tym kraju, mimo że opozycja ogłosiła, że ​​jej kandydat Edmundo Gonzalez zwyciężył, co potwierdziły sondaże.

CO SIĘ STAŁO Z Hrabią?

Krajowa komisja wyborcza (CNE) poinformowała tuż po północy w poniedziałek, że Maduro wygrał trzecią sześcioletnią kadencję, zdobywając 51% głosów.

Władze podały, że Gonzalez zdobył 44% głosów, ale liderka opozycji Maria Corina Machado stwierdziła, że ​​kandydat opozycji Gonzalez zdobył 70% głosów i że liczne niezależne sondaże exit poll oraz szybkie liczenie głosów zdecydowanie potwierdziły jego zwycięstwo.

Gonzalez stwierdził, że nie nawoływał swoich zwolenników do wychodzenia na ulice ani do dokonywania aktów przemocy, a Machado dodał, że opozycja ma kopie około 40% protokołów głosowania.

Edison Research, firma znana z badań opinii publicznej przed wyborami w USA, w sondażu exit poll prognozowała, że ​​Gonzalez zdobędzie 65% głosów, a Maduro 31%.

Lokalna firma Meganalisis prognozowała, że ​​65% głosów trafi na Gonzaleza, a nieco poniżej 14% na Maduro.

CZY GŁOSOWANIE BYŁO POKOJOWE?

Rząd poinformował, że poza kilkoma drobnymi incydentami głosowanie przebiegło spokojnie.

Wieczorem doszło do krótkiego starcia zwolenników partii rządzącej, podróżujących na motocyklach, znanych jako „kolektywy”, ze zwolennikami opozycji przed największym lokalem wyborczym w kraju, szkołą w centrum Caracas.

Według lokalnej organizacji pozarządowej, w co najmniej sześciu innych miejscach odnotowano obecność uzbrojonych kolektywów. Organizacja ta poinformowała również o śmierci mężczyzny w wyniku postrzału w przygranicznym stanie Tachira podczas konfrontacji z członkami kolektywu.

Napięta kampania przebiegała w atmosferze aresztowań przedstawicieli opozycji i innych działań władz, które, jak twierdziła opozycja, miały na celu uniemożliwienie przeprowadzenia uczciwych wyborów.

Maduro, były kierowca autobusu, którego wybrano na następcę swojego mentora Hugo Cháveza, sprawuje władzę od śmierci Cháveza w 2013 r.

Jego rząd przewodził gwałtownemu pogorszeniu sytuacji gospodarczej i społecznej. USA ponownie nałożyły sankcje naftowe w kwietniu, oskarżając Maduro o wycofywanie się z umów zawartych z opozycją w celu zapewnienia wolnych wyborów.

KIM JEST GONZALEZ?

Gonzalez, 74-letni były dyplomata, od dawna członek opozycji, choć mało znany, znany jest ze swojego spokojnego usposobienia.

Pierwotnie został zarejestrowany jako kandydat zastępczy w marcu, po tym jak ani zwyciężczyni prawyborów Machado, ani jej zastępca nie mogli się zarejestrować. W kwietniu został nazwany ostatecznym kandydatem opozycji.

56-letnia Machado poświęciła się kampanii na rzecz Gonzaleza.

Obaj panowie, przemawiając przed tłumem w całym kraju, posługiwali się emocjonalną retoryką, wyrażając między innymi nadzieję, że wielu z tych, którzy w ostatnich latach wyemigrowali z Wenezueli, powróci do domu.

JAKA BYŁA REAKCJA MIĘDZYNARODOWA?

Stany Zjednoczone mają poważne obawy, że wyniki ogłoszone przez organ wyborczy nie odzwierciedlają głosów oddanych przez obywateli, powiedział w poniedziałek Sekretarz Stanu USA Antony Blinken, prosząc o opublikowanie szczegółowego zestawienia głosów.

Tymczasem reakcje przywódców Ameryki Łacińskiej były mieszane.

Prezydent Argentyny Javier Milei nazwał oficjalny wynik oszustwem, Kostaryka i Peru odrzuciły tę propozycję, a Chile oznajmiło, że nie zaakceptuje żadnego wyniku, którego nie da się zweryfikować.

Kuba, Honduras i Boliwia przyjęły z radością zwycięstwo Maduro.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply