Katie Ledecky obroniła tytuł mistrzyni świata na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, a amerykańska lekkoatletka wywalczyła ósmy złoty medal w tej dyscyplinie, co stanowi rekord.
Rekordzistka świata Ledecky rozgromiła wszystkich w wyczerpującym, 30-okrążeniowym wyścigu na La Defense Arena, docierając do muru w czasie 15.30.02, ustanawiając rekord olimpijski, i wyprzedzając o ponad 10 sekund srebrną medalistkę z Francji, Anastasiję Kirpicznikową.
Brązowy medal zdobyła Niemka Isabel Gose.
Ledecky ruszyła ostro i po 100 metrach była już o długość ciała wyżej, a na półmetku jej przewaga wzrosła do pięciu sekund.
Nigdy nie odpuściła, a jej przewaga stale rosła i umacniała swoją reputację najlepszej pływaczki długodystansowej w historii tego sportu.
Wynik nie podlegał wątpliwościom, ponieważ 27-latek ustanowił sześć ostatnich rekordów świata i jest posiadaczem 20 najszybszych czasów pływackich w historii.
Ledecky dzieli teraz rekord największej liczby złotych medali olimpijskich w pływaniu kobiet z Amerykanką Jenny Thompson, która zdobyła osiem tytułów sztafetowych na trzech igrzyskach olimpijskich w latach 1992-2000.
Jej kolekcja medali olimpijskich wyrównała tym samym rekord wszech czasów w pływaniu kobiet, który wynosi 12 medali. Należą do nich Thompson, Amerykanki Dara Torres i Natalie Coughlin oraz Australijka Emma McKeon.
Ledecky popłyną również w Paryżu na dystansie 800 metrów, a na jej drodze do zdobycia czwartego tytułu z rzędu stanie Australijka Ariarne Titmus.
Magical Marchand osiąga niespotykany dotąd wyczyn olimpijski
W ostatnim biegu piątego dnia igrzysk rodzimy bohater Leon Marchand zdobył swój trzeci złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu, a także, co było niespotykanym dotąd, drugie miejsce tego samego dnia w wyścigu mężczyzn na 200 metrów stylem motylkowym i klasycznym.
Chłopiec z plakatu igrzysk w Paryżu w 2024 r. wywalczył tytuł mistrza na 200 metrów stylem motylkowym, ustanawiając rekord olimpijski w czasie i, wspierany przez kibiców, wyprzedził węgierskiego rekordzistę świata i aktualnego mistrza Kristofa Milaka, zdobywając drugie miejsce.
Brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Ilya Kharun, którego Milak prowadził aż do ostatniej odległości, kiedy to został dogoniony przez swojego 22-letniego przeciwnika w emocjonującym pojedynku na ścianę, w ogłuszającej atmosferze, a widownia osiągnęła apogeum.
Czas Marchanda, wynoszący jedną minutę i 51,21 sekundy, był trzecim najszybszym czasem w historii tej dyscypliny.
Francuz, który w niedzielę rozwalił trybuny, wygrywając wyścig na 400 metrów stylem zmiennym, zdobył później swój trzeci tytuł w finale na 200 metrów stylem klasycznym w oszałamiającym wyczynie.
Żaden pływak olimpijski – nawet amerykański mistrz Michael Phelps, który miał tego samego trenera co Francuz – nigdy nie wygrał obu konkurencji, ale Marchand wystartuje w stylu klasycznym z czwartego toru, po tym jak uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach.
Zapisał się w historii, gdyż żaden pływak nie zdobył medali w stylu motylkowym i klasycznym na tych samych igrzyskach olimpijskich.
Sarah Sjostrom nie znosi wieku i zdobywa złoto w biegu na 100 metrów
Wcześniej tego samego dnia Sarah Sjostrom, Szwedka z Evergreen, udowodniła, że forma jest chwilowa, a klasa trwała. Pokonała rywalki z czołówki stawki i zdobyła złoto w wyścigu kobiet na 100 metrów stylem dowolnym.
Sjostrom zobowiązała się do startu w biegu na 100 metrów zaledwie kilka tygodni przed igrzyskami, ale udowodniła, że wciąż ma w sobie to, czego potrzeba, zdobywając swój drugi złoty medal w wieku 30 lat, osiem lat po zwycięstwie w biegu na 100 metrów stylem motylkowym na igrzyskach olimpijskich w Rio.
Sjostrom miała sporo do nadrobienia na zakręcie, ale na ostatnich 50 metrach pobiegła w zawrotnym tempie, mknąc przez tor siódmy i docierając do muru w czasie 52,16 sekundy na La Defense Arena, wyprzedzając o 0,13 sekundy Amerykanina, srebrnego medalistę Torriego Huske.
Brązowy medal dla Hongkongu zdobyła Siobhan Haughey.
Choć uważano ją za jedną z najlepszych pływaczek ery nowożytnej, jej jedyne złoto olimpijskie zdobyte przed Paryżem wydawało się rozczarowującym wynikiem dla pływaczki jej klasy.
Teraz Szwedka zdobyła złoto na dystansie 100 m, co pozwoliło jej wyrównać rekord świata, a kolejne sukcesy może osiągnąć na dystansie 50 m stylem dowolnym.
Pan wydobył pierwsze złoto w basenie w Chinach
W ostatnim finale pływackim wieczoru Chińczyk Pan Zhanle pobił rekord świata, zwyciężając na dystansie 100 metrów stylem dowolnym mężczyzn.
Pan dotarł na metę w czasie 46,40 sekund, bijąc tym samym rekord świata wynoszący 46,80 sekund, który ustanowił w lutym w Dosze.
Australijczyk Kyle Chalmers, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r., stracił 1,08 sekundy do lidera i wywalczył srebro, a Rumun David Popovici wywalczył brąz.