Dwustronna grupa senatorów USA formalnie przedstawiła Ustawa NO FAKESdługo oczekiwanego projektu ustawy, którego celem jest ochrona głosu i wizerunku osób przed wykorzystaniem przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją.
Senatorowie Chris Coons (demokrata z Delaware), Marsha Blackburn (republikanka z Tennessee), Amy Klobuchar (demokratka z Minnesoty) i Thom Tillis (republikanin z Karoliny Północnej) przedstawili w środę (31 lipca) projekt ustawy Nurture Originals, Foster Art i Keep Entertainment Safe Act po jej pierwszym opublikowaniu projekt do dyskusji w październiku ubiegłego roku.
Zgodnie z komunikatem prasowym ustawa NO FAKES „pociągnie osoby lub firmy do odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku produkcji, hostowania lub udostępniania cyfrowej repliki osoby występującej w utworze audiowizualnym, obrazie lub nagraniu dźwiękowym, w którym osoba ta nigdy nie wystąpiła ani nie wyraziła na to zgody”.
„Amerykanie ze wszystkich środowisk coraz częściej widzą, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia deepfake’ów w reklamach, obrazach, muzyce i filmach bez ich zgody” — powiedziała senator Klobuchar w oświadczeniu. „Potrzebujemy, aby nasze prawa były tak wyrafinowane, jak ta szybko rozwijająca się technologia. Dwupartyjny akt NO FAKES Act ustanowi zasady ochrony ludzi przed powielaniem ich głosu i wizerunku za pomocą sztucznej inteligencji bez ich zgody”.
Potrzeba ustanowienia zabezpieczeń przed sztuczną inteligencją stała się coraz bardziej oczywista od czasu sporządzenia wersji roboczej dyskusji, czego przykładem jest wykorzystanie przez OpenAI głosu „niepokojąco podobnego” do głosu Scarlett Johansson po tym, jak aktorka odrzuciła ofertę użyczenia swojego głosu w ChatGPT.
W czerwcu na froncie muzycznym Universal Music Group, Sony Music i Warner Music Group połączyły siły, by pozwać firmy Suno i Udio zajmujące się sztuczną inteligencją za rzekome wykorzystanie nagrań wytwórni do trenowania ich modeli sztucznej inteligencji bez pozwolenia „na niemal niewyobrażalną skalę”.
Muzycy wyraźnie wzywali do bardziej odpowiedzialnych praktyk AI, a ponad 200 artystów podpisało otwarty list w kwietniu. Hollywood również wysunął ten problem na pierwszy plan podczas strajków pisarzy i aktorów latem 2023 r.
W związku z tym ustawa NO FAKES otrzymała wspieranie grup w tym RIAA, MPAA, SAG-AFTRA, Recording Academy i największe wytwórnie muzyczne.