W ponad dwuletniej wojnie Rosja i Ukraina walczą również z fałszywymi wiadomościami – SofolFreelancer


Ukraińcy są szczególnie podatni na dezinformację cyfrową (Reprezentacyjne)

Charków:

Na początku kwietnia niektórzy mieszkańcy Charkowa otrzymali serię mrożących krew w żyłach wiadomości tekstowych od przedstawicieli rządu, którzy nakazali im ucieczkę z miasta, zanim otoczą je wojska rosyjskie.

„Z powodu zagrożenia okrążeniem przez wroga, wzywamy ludność cywilną Charkowa do opuszczenia miasta do 22 kwietnia” – głosił jeden z alertów, na którym widniało logo Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy i na której na eleganckiej infografice zaznaczono bezpieczne drogi ucieczki.

To było fałszywe. Wołodymyr Tymoszko wiedział od razu. Jest szefem policji obwodu charkowskiego i byłby jednym z pierwszych, którzy dowiedzieliby się o jakichkolwiek oficjalnych planach ewakuacji.

„Mieszkańcy zaczęli masowo otrzymywać te powiadomienia” – powiedział 50-latek agencji Reuters, udostępniając zrzut ekranu ostrzeżenia wysłanego w momencie, gdy wojska rosyjskie gromadziły się na granicy oddalonej o 30 km.

„To operacja psychologiczna, wywołuje panikę. Co pomyślałby przeciętny obywatel, gdyby otrzymał taką wiadomość?”

Dezinformacja i propaganda, od dawna będące filarami wojny, zostały doładowane cyfrowo w bitwie o Ukrainę, największym konflikcie, jaki świat widział od czasu pojawienia się smartfonów i mediów społecznościowych.

Tymoszko powiedział, że otrzymał około 10 podobnych wiadomości za pośrednictwem wiadomości SMS i komunikatora Telegram w kwietniu i na początku maja, czyli na kilka tygodni przed ofensywą Rosji na północnym wschodzie Ukrainy, która rozpoczęła się 10 maja i otworzyła nowy front wojny.

Ukraiński funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, który poprosił o zachowanie anonimowości, aby móc rozmawiać na tematy wrażliwe, powiedział, że Rosjanie często wysyłali duże liczby wiadomości tekstowych z urządzeń podłączonych do drona rozpoznawczego dalekiego zasięgu Orlan-10, który może przeniknąć dziesiątki kilometrów w głąb ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Urządzenia te, znane jako systemy Leer-3, imitują stacje bazowe sieci komórkowych, z którymi telefony automatycznie łączą się w celu sprawdzenia zasięgu – dodał.

Jak twierdzi Andrij Kowalienko, szef ukraińskiego Centrum Zwalczania Dezinformacji (CCD), będącego oddziałem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, telefonicznej nawałnicy towarzyszyła fala komentarzy w mediach społecznościowych, podczas gdy wojska rosyjskie zbliżały się do Charkowa.

Jak wynika z danych zebranych przez CCD, średnia liczba wpisów w mediach społecznościowych, które władze Ukrainy uznały za dezinformację na temat wojny, wzrosła z 200 dziennie w marcu, gdy w maju rozpoczęła się ofensywa w Charkowie.

Szef CCD powiedział agencji Reuters, że według szacunków ukraińskiego wywiadu kampanie dezinformacyjne były prowadzone przede wszystkim przez rosyjską służbę bezpieczeństwa FSB oraz wywiad wojskowy, powszechnie znany jako GRU.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji i FSB nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w sprawie twierdzeń strony ukraińskiej, a agencja Reuters nie była w stanie skontaktować się z GRU.

Moskwa oskarżyła Ukrainę i Zachód o rozpętanie wyrafinowanej wojny informacyjnej przeciwko Rosji, wykorzystując główne zachodnie media, agencje PR i środki technologiczne do rozpowszechniania fałszywych i stronniczych narracji na temat Rosji i wojny.

Ukraiński funkcjonariusz służb bezpieczeństwa przyznał, że jego kraj prowadził kampanie internetowe w celu wzmocnienia nastrojów antywojennych wśród Rosjan, aczkolwiek określił te działania jako „strategiczną komunikację”, mającą na celu rozpowszechnianie rzetelnych informacji na temat konfliktu.

BOTY I MIKROTARGETOWANIE

Agencja Reuters przeprowadziła wywiady z dziewięcioma osobami mającymi wiedzę na temat wojny informacyjnej i dezinformacyjnej toczącej się równolegle z operacjami na polu walki, w tym z ukraińskimi urzędnikami, osobami śledzącymi dezinformację i analitykami ds. bezpieczeństwa.

Ukraiński funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że od czasu pełnoskalowej inwazji w 2022 r. agencje wywiadowcze zamknęły 86 rosyjskich farm botów zlokalizowanych na Ukrainie, które kontrolowały łącznie 3 miliony kont w mediach społecznościowych o szacowanej liczbie odbiorców wynoszącej 12 milionów osób.

Jak dodał urzędnik, takie obiekty to pomieszczenia wypełnione rzędami specjalistycznego sprzętu komputerowego, który może rejestrować setki fałszywych kont dziennie w mediach społecznościowych, aby wypuszczać fałszywe informacje. Przykładem jest farma odkryta przez służby bezpieczeństwa w mieście Winnica w środkowej Ukrainie w zeszłym roku.

Kovalenko powiedział, że obecnie najważniejszymi źródłami rosyjskiej dezinformacji online są TikTok na Ukrainie i Telegram w Europie. Oba są szeroko stosowane na Ukrainie.

Dodał, że na początku tego roku TikTok zamknął około 30 z 90 kont, które Ukraina oznaczyła jako służące do szerzenia dezinformacji powiązanej z Rosją. Dodał, że często pojawiały się nowe konta, które zastępowały usunięte.

TikTok poinformował agencję Reuters, że jego wytyczne zabraniają publikowania fałszywych lub wprowadzających w błąd treści, dodając, że w ostatnich latach zamknięto 13 tajnych sieci wpływu działających z Rosji.

„Zabraniamy i stale pracujemy nad udaremnianiem prób angażowania się w tajne operacje wpływu poprzez manipulowanie naszą platformą i/lub szkodliwe wprowadzanie naszej społeczności w błąd” – powiedział rzecznik.

Sieci dezinformacyjne to grupy kont kontrolowane przez ten sam podmiot, często wykorzystywane do promowania skoordynowanej narracji.

Telegram poinformował, że pracuje nad narzędziem, które umożliwi dodawanie zweryfikowanych informacji do postów.

„Telegram uważa, że ​​najlepszym sposobem walki z dezinformacją nie jest cenzura, lecz łatwy dostęp do sprawdzonych informacji” – dodał rzecznik.

Mer Charkowa Ihor Terekhov powiedział agencji Reuters, że Rosjanie próbują zasiać panikę i nieufność, przytaczając przykład wpisów w mediach społecznościowych, w których twierdzono, że główna droga do Kijowa jest remontowana po to, aby burmistrz mógł szybciej uciec, gdy przybędą Rosjanie. Mer uznał te słowa za kłamstwo.

„Próbują zastraszyć ludność, aby ludzie poczuli się niekomfortowo i opuścili miasto” – powiedział w wywiadzie udzielonym w Charkowie pod koniec maja.

W tym czasie linie frontu konfliktu na północnym wschodzie ustabilizowały się w odległości około 20 km od granic miasta, po tym jak ofensywa rosyjska początkowo zdobyła terytorium na północy, ale została osłabiona przez posiłki ukraińskie.

Maria Awdiejewa, analityczka ds. bezpieczeństwa z Charkowa, która zajmuje się rosyjską dezinformacją, pokazała agencji Reuters infografikę z mapą przedstawiającą trójząb, zamieszczoną na Facebooku na początku kwietnia – mniej więcej w tym samym czasie, gdy szefowa policji Tymoszko otrzymała inną mapę ewakuacyjną w bezpośredniej wiadomości w aplikacji Telegram.

Niezrażona głośnym wybuchem bomby ślizgowej kilka kilometrów dalej, wyjaśniła, że ​​mapa i towarzyszący jej tekst zawierają fałszywe zamknięcia dróg i twierdzenia, że ​​wkrótce w określonych rejonach miasta spodziewane są ataki rakietowe.

Jak twierdzi Kowalenko, mikrotargetowanie, czyli analiza danych online użytkowników w celu kierowania do konkretnych osób i grup odbiorców konkretnych komunikatów, podobnie jak w przypadku reklam targetowanych, komplikuje zadanie CCD polegające na śledzeniu kampanii wpływu i przeciwdziałaniu fałszywym narracjom.

„Ta działalność ma wyjątkowo taktyczny charakter” – powiedział John Hultquist, główny analityk amerykańskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Mandiant, odnosząc się do rosyjskich kampanii dezinformacyjnych na Ukrainie.

„Widzieliśmy ataki na ukraińskich żołnierzy w okopach”.

ATAK POWIETRZNY ZNISZCZYŁ WIEŻĘ TELEWIZYJNĄ

Ukraińcy są szczególnie podatni na dezinformację cyfrową. Ponad trzy czwarte populacji czerpie wiadomości z mediów społecznościowych, znacznie częściej niż z jakiegokolwiek innego źródła informacji, zgodnie z badaniem zleconym przez USAid w 2023 r.

Jest to znacznie więcej niż w każdym z 24 krajów europejskich objętych badaniem w raporcie Reuters Institute for the Study of Journalism z 2024 r., w którym średni wskaźnik wyniósł 44%.

Pod koniec kwietnia, gdy wojska moskiewskie koncentrowały się na granicy w pobliżu Charkowa, rosyjski atak powietrzny zniszczył główną wieżę telewizyjną w Charkowie, utrudniając mieszkańcom miasta dostęp do informacji.

Dramatyczne nagranie uzyskane przez agencję Reuters pokazało, jak główny maszt wieży telewizyjnej odrywa się i spada na ziemię.

Jak twierdzą osoby, z którymi przeprowadzono wywiady, ofensywa w Charkowie doprowadziła do znacznego wzrostu aktywności dezinformacyjnej, ale podobne rosyjskie kampanie miały miejsce również w trakcie wojny.

Szef CCD zwrócił uwagę na rosyjską kampanię prowadzoną w październiku 2023 r., której celem jest przekonanie, że Ukrainę czeka ciężka zima i przegrana w wojnie.

Osavul, ukraińska firma śledząca dezinformację, pokazała Reutersowi swoje dane dotyczące tej kampanii, którą nazwała „czarną zimą”. Zliczono 914 wiadomości opublikowanych przez 549 aktorów, które łącznie uzyskały prawie 25 milionów wyświetleń.

Jednakże, jak twierdzi Kowalenka, sama skala i częstotliwość rosyjskich operacji wpływu sprawiły, że Ukraińcy stawali się coraz bardziej podejrzliwi wobec otrzymywanych informacji, co osłabiało ich wpływ.

Jak twierdzą liczni urzędnicy i eksperci, działania dezinformacyjne prowadzone podczas początkowego natarcia Rosji na Charków na początku inwazji w 2022 r. – gdy wojska rosyjskie znalazły się już znacznie bliżej miasta – przyczyniły się do paniki i szoku, które doprowadziły do ​​ucieczki setek tysięcy mieszkańców.

Tym razem z Charkowa opuściła tylko niewielka liczba osób, chociaż według danych CCD ilość dezinformacji skierowanych do miasta była dwukrotnie większa niż w marcu 2022 r.

Mimo niemal codziennych ostrzałów rakietowych i bombowych na miasto – ataków, które nasiliły się w maju – według mera Charkowa Terechowa w mieście pozostało 1,3 miliona ludzi, czyli mniej więcej tyle samo, ile było przed ostatnią militarną interwencją Rosji w regionie.

Porównywalny brak paniki odzwierciedla również coraz większą akceptację Ukraińców wobec życia w obliczu ataków.

Agencja Reuters rozmawiała z niemal dwudziestoma mieszkańcami Charkowa w drugiej połowie maja, gdy miasto było atakowane kilkoma bombami i pociskami dziennie.

Większość stwierdziła, że ​​nie odczuwała chęci wyjazdu i zignorowała niebezpieczeństwo, mówiąc, że się do niego przyzwyczaiła. Kilku stwierdziło, że przestało śledzić wiadomości.

„To mechanizm psychologiczny, przyzwyczajamy się do niebezpieczeństwa” – powiedziała psycholog z Charkowa Iryna Markevych.

Pod koniec maja korespondenci Reutersa rzucili się na ziemię, aby się schronić, gdy usłyszeli gwizd bomby kierowanej przebijającej powietrze. Pozornie niewzruszone matki z wózkami spacerowały dalej po parku, a ludzie kąpali się w publicznej fontannie.

Julia Oleshko, 55-letnia niania pchająca wózek w parku w centrum Charkowa, powiedziała, że ​​najlepszym sposobem na przetrwanie koszmaru jest po prostu skupienie się na codziennym życiu.

„Wczoraj myślałam: spacer po Charkowie to spacer po polu minowym… ale staram się nie rozpamiętywać tych lękowych myśli, bo inaczej można popaść w depresję” – powiedziała.

„Abstrahujemy od samych siebie, inaczej nie przetrwamy”.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply