Kim są Druzowie? Spojrzenie na społeczność po śmiertelnym ataku – SofolFreelancer


W sobotę pocisk uderzył w boisko piłkarskie w mieście Majdal Szams na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, zabijając 12 dzieci i młodych ludzi.

Izrael obwinił za atak libańską grupę zbrojną Hezbollah, mówiąc, że zapłaci „wysoką cenę”. Grupa zaprzeczyła odpowiedzialności. We wtorek Izrael zaatakował Bejrut, zabijając co najmniej trzy osoby w nalocie. Wojsko Izraela poinformowało, że za cel obrał sobie dowódcę Hezbollahu Fuada Shukra, oskarżając go o odpowiedzialność za atak na Wzgórza Golan. W środę Hezbollah potwierdził, że Shukr został zabity.

Majdal Shams to miasto Druzów. Oto szybki rzut oka na społeczność w centrum ataku:

Kim są Druzowie?

Druzowie są mniejszością etniczno-religijną, która w dużej mierze identyfikuje się jako Arabowie i posługuje się językiem arabskim.

Druzowie Religia ta wywodzi się z szyizmu ismailickiego w XI wieku, ale w toku ewolucji objęła także elementy innych religii, w tym hinduizmu, a także starożytnych filozofii.

Wiara ta opiera się na wierze w reinkarnację, uznając jednocześnie tradycyjne postacie islamu, chrześcijaństwa i judaizmu.

Mniejszość ta w dużej mierze oddzieliła się od otaczających ją społeczności, nie podejmując żadnej działalności prozelitycznej i małżeństwo poza wiarą zniechęcony.

Gdzie oni żyją?

Społeczność ta znajduje się w Syrii, Libanie, Jordanii, Izraelu i na Wzgórzach Golan – terytorium Syrii okupowanym przez Izrael. Więzi między Druzami w różnych krajach są nadal silne.

Izrael zajął większość Wzgórz Golan w wojnie arabsko-izraelskiej w 1967 r., a następnie zaanektował ten obszar w 1981 r., pomimo potępienia ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych i społeczności międzynarodowej. Tylko Stany Zjednoczone uznają suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, które są strategicznie ważne, ponieważ górują nad równinami północnego Izraela i południowo-zachodniej Syrii.

Po rozpoczęciu okupacji wielu Syryjczyków zostało zmuszonych do opuszczenia Golan, a Izrael zbudował tam nielegalne osiedla. Obecnie mieszka tam około 20 000 Druzów.

Izrael szybko oświadczył, że młodzi ludzie zabici w sobotnim ataku byli Izraelczykami, ale wielu Druzów mieszkający na Wzgórzach Golan nie posiadają obywatelstwa izraelskiego.

Szacuje się, że 150 000 Druzów w Izraelu posiada obywatelstwo. W dużej mierze identyfikują się z Izraelem i są wcielani do izraelskiej armii, a termin „przymierze krwi” jest często używany do opisu relacji między izraelskimi Druzami a izraelskimi Żydami. W ramach tego wielu Druzów walczyło dla Izraela w wojnach przeciwko arabskim sąsiadom i Palestyńczykom.

Szacunkowo jeden milion Druzowie żyją w Libanie i Syrii. Mieszkają wokół Góry Liban w północnym Libanie oraz we wsiach i miasteczkach w południowej Syrii wokół Swaidy i Dżabal al-Druze, co po arabsku oznacza „Górę Druzów”.

Jaką rolę odegrali w polityce i kulturze regionu?

Druzowie odegrali ważną rolę w ustanowieniu współczesnej Syrii i Libanu.

W Libanie Druzowie wywierają znaczący wpływ poprzez Postępową Partię Socjalistyczną, główną partię druzyjską w kraju. W Syrii Druzowie byli wczesnymi zwolennikami rządzącej Arabskiej Socjalistycznej Partii Baas. W 1963 r. druzowie przyłączyli się do zamachu stanu, który po raz pierwszy doprowadził partię do władzy.

Makram Rabah, adiunkt historii i archeologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, który wiele pisał o Druzach, powiedział w wywiadzie dla Al-Dżaziry, że są oni „jedną ze społeczności założycielskich współczesnego Libanu, Syrii, Jordanii i Palestyny” i mają długą historię w tym regionie.

Rabah opisał ich wczesną rolę jako wojowników granicznych: „Z czasem przejęli wiele obowiązków politycznych i wojskowych w imieniu kalifatu muzułmańskiego” – powiedział, odnosząc się do roli, jaką Druzowie odgrywali w imperium Abbasydów, które istniało od 750 do 1258 roku.

„Wszystko to sprawiło, że stali się oni… jednym z ocalałych plemion Lewantu” – powiedział Rabah.

W Izraelu kilku członków mniejszości zasiada w Knesecie. Wielu Druzów osiągnęło również wysokie stanowiska w wojsku.

Pomimo służby społeczności na rzecz Izraela, Druzowie byli jednymi z najbardziej zaciekłych krytyków prawa o państwie narodowym z 2018 r. Druzowie zgromadzili się w Tel Awiwie w dziesiątkach tysięcy, aby potępić prawo, które definiuje Izrael jako „państwo narodowe” narodu żydowskiego, argumentując, że releguje ono ich społeczność do statusu obywateli drugiej kategorii.

Jaka była reakcja w Madżdal Szams po sobotnim ataku?

Społeczność jest wstrząśnięta po śmiercionośnym ataku. Pomimo miesięcy ostrzału rakietowego i nalotów po atakach Hamasu na południowy Izrael 7 października, niektórzy Czuć się bezpiecznie ponieważ nie były celem ataku.

Forum Władz Druzów i Czerkiesów, które reprezentuje tę społeczność, zwróciło się z prośbą, aby żaden minister rządu nie odwiedzał wioski, dopóki społeczność pogrążona jest w żałobie.

„Prosimy wszystkich przedstawicieli rządu, ministrów i wyższych rangą urzędników, aby nie przyjeżdżali” – napisał w liście przewodniczący forum, Yasser Gadban.

„Ze względu na delikatność sytuacji prosimy, abyście nie zamieniali masakry w wydarzenie polityczne. Prosimy o cichy, religijny pogrzeb zgodnie z druzyjskim zwyczajem” – napisał Gadban przed pogrzebem dzieci w niedzielę.

Mimo to delegacja izraelskich ministrów próbowała wziąć udział w pogrzebie, w tym skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smotrich, co rozwścieczyło mieszkańców. Niektórzy z nich zaczepiali ministrów.

„Wielu Druzów czuje złość i nie chce być paliwem dla żadnej ze stron w tej wojnie” – powiedział agencji Reuters Raya Fakher Aldeen, mieszkaniec Majdal Szams.

Leave a Reply