Kto został uwolniony w ramach porozumienia Rosja-Zachód dotyczącego więźniów? – SofolFreelancer


Rosja uwolniła 16 osób – obywateli USA i Niemiec, dziennikarzy i krajowych dysydentów (plik)

Moskwa, Rosja:

Rosja i Zachód uwolniły łącznie 24 więźniów w ramach największej wymiany od zakończenia zimnej wojny – poinformowali w czwartek przedstawiciele władz.

Oto lista osób, które zostały zwolnione:

Uwolniony przez Rosję

Rosja uwolniła 16 osób – obywateli USA i Niemiec, dziennikarzy i krajowych dysydentów:

Evan Gershkovich:

32-letni reporter Wall Street Journal został pierwszym zachodnim dziennikarzem, którego uwięziono w Rosji za szpiegostwo od czasów Związku Radzieckiego. Został skazany na 16 lat w surowej kolonii karnej przez rosyjski sąd 19 lipca, po przyspieszonym procesie.

Rosja twierdzi, że szpiegował fabrykę czołgów na Uralu i pracował dla amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), ale nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń, które zostały uznane za fałszywe przez Biały Dom i jego pracodawcę.

Urodzony w amerykańskim stanie New Jersey, w rodzinie radzieckich emigrantów żydowskich, regularnie odwiedzał Rosję, nawet gdy dziesiątki zachodnich dziennikarzy opuściło ją po ofensywie Moskwy na Ukrainie.

Paul Whelan:

Były żołnierz piechoty morskiej USA, 54-letni Whelan, który ma również obywatelstwo brytyjskie, irlandzkie i kanadyjskie, od grudnia 2018 r. przebywa w więzieniu w Rosji.

W czerwcu 2020 r. został skazany na 16 lat pobytu w odległej rosyjskiej kolonii karnej za szpiegostwo.

Został zatrzymany w moskiewskim hotelu w 2018 r. — rzekomo z tajnymi dokumentami — gdy był dyrektorem ds. bezpieczeństwa w amerykańskiej firmie produkującej części samochodowe.

Alsu Kurmasheva:

47-letnia amerykańsko-rosyjska dziennikarka Kurmaszewa została skazana na sześć lat i sześć miesięcy więzienia tego samego dnia co Gerszkowicz w ultratajnym procesie, którego szczegóły ujrzały światło dzienne dopiero kilka dni później.

Była redaktorką finansowanego przez USA Radia Wolna Europa/Radia Liberty. Została oskarżona o złamanie surowych rosyjskich przepisów o cenzurze wojskowej i aresztowana, gdy jechała z Pragi do Rosji, żeby odwiedzić chorą matkę.

Włodzimierz Kara-Murza:

Kara-Murza, 42-letni zagorzały krytyk Kremla i dziennikarz, został w kwietniu 2023 r. skazany na 25 lat więzienia za potępienie kampanii Moskwy na Ukrainie. To jedna z najwyższych kar, jakie kiedykolwiek wymierzono krytykowi Putina.

Posiada podwójne obywatelstwo brytyjsko-rosyjskie. Został aresztowany w kwietniu 2022 r. po przemówieniu w Stanach Zjednoczonych, w którym oskarżył Rosję o „zbrodnie wojenne” przeciwko Ukrainie.

Kilka mediów śledczych, m.in. Bellingcat, The Insider i Der Spiegel, poparło jego twierdzenia, że ​​został otruty przez służby bezpieczeństwa na rozkaz Kremla. W wyniku ataków doznał uszkodzenia nerwów.

W maju otrzymał Nagrodę Pulitzera „za pełne pasji felietony pisane z wielkim narażeniem życia w celi więziennej”.

Oleg Orłow:

71-letni Orłow, obrońca praw weteranów, został w lutym skazany na dwuipółletnią kadencję po tym, jak nazwał Rosję państwem „faszystowskim” i skrytykował jej kampanię na Ukrainie.

Z wykształcenia biolog Orłow był kluczową postacią w Memoriale, nagrodzonej Nagrodą Nobla organizacji praw człowieka, rozwiązanej przez Rosję pod koniec 2021 r. Pod jego kierownictwem Memoriał zachował pamięć o ofiarach represji komunistycznych i prowadził kampanię przeciwko naruszeniom praw człowieka we współczesnej Rosji.

Lilia Czanyszewa:

42-letnia Czanyszewa, która kiedyś kierowała biurem zmarłego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego w centralnej Republice Baszkirii, została skazana w czerwcu 2023 r. na siedem i pół roku więzienia za stworzenie „organizacji ekstremistycznej”. W kwietniu wyrok ten zaostrzono do dziewięciu i pół roku.

Jest księgową i zanim w 2017 r. dołączyła do zespołu Nawalnego, pracowała w dużych firmach, m.in. w Deloitte, gdzie otwarcie protestowała przeciwko korupcji w regionie.

Ksenia Fadejewa:

W grudniu 2023 r. 32-letnia Fadeyeva, która stała na czele zakazanej obecnie organizacji Nawalnego w syberyjskim mieście Tomsk, została skazana na dziewięć lat więzienia za „ekstremizm”.

Fadiejewa stała na czele biura politycznego Nawalnego w Tomsku, gdzie lider opozycji został otruty w sierpniu 2020 r. podczas wizyty przed wyborami.

W 2020 roku Fadeyeva została wybrana do samorządu miejskiego Tomska. Decyzja ta została uznana za zwycięstwo rosyjskiej opozycji nad rządami prezydenta Władimira Putina.

Ilja Jaszyn:

41-letni rosyjski polityk opozycji liberalnej Jaszyn został pod koniec 2022 r. skazany na osiem i pół roku więzienia za potępienie ofensywy Moskwy na Ukrainie.

Były sojusznik Nawalnego i zamordowany opozycjonista Borys Niemcow, został uwięziony za potępienie „morderstw cywilów” w ukraińskim mieście Bucza.

Aleksandra Skochilenko:

33-letni artysta Skoczilenko z Petersburga został aresztowany w kwietniu 2022 r., a następnie w listopadzie 2023 r. skazany na siedem lat więzienia za zastąpienie cen w supermarketach napisami sprzeciwiającymi się ofensywie na Ukrainę.

Szczególnie skupiła się na krwawej bitwie o czarnomorskie miasto portowe Mariupol.

Andriej Piwowarow:

42-letni rosyjski działacz opozycyjny Piwowarow stał na czele fundacji Otwarta Rosja, finansowanej przez byłego oligarchę Michaiła Chodorkowskiego, który sam spędził dekadę w więzieniu za prowadzenie kampanii przeciwko Putinowi.

Został aresztowany w 2021 r., wyrzucony z samolotu przez agentów FSB, zanim zdążył opuścić kraj, i skazany na cztery lata za współpracę z „niepożądaną” organizacją.

Rico Krieger:

30-letni lekarz, obywatel Niemiec Rico Krieger, został ułaskawiony przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę 30 lipca po skazaniu na karę śmierci wydanym 24 czerwca.

Skazany na podstawie sześciu artykułów białoruskiego kodeksu karnego w tajnym procesie, był podejrzany o fotografowanie obiektów wojskowych na Białorusi w październiku 2023 r. i podłożenie ładunku wybuchowego na linii kolejowej w pobliżu Mińska na polecenie władz ukraińskich.

Według profilu na LinkedIn Krieger pracował jako medyk Niemieckiego Czerwonego Krzyża, a wcześniej był zatrudniony jako uzbrojony oficer ochrony ambasady USA w Berlinie.

Dieter Woronin:

Obywatel Rosji i Niemiec, Woronin, został skazany na 13 lat więzienia pod zarzutem „zdrady” po tym, jak Moskwa zarzuciła mu, że otrzymał tajne informacje wojskowe od innego dziennikarza, Iwana Safronowa, który nadal przebywa za kratkami.

Kevin Lick:

Lick, który został aresztowany w wieku 17 lat i jest kolejnym obywatelem Rosji i Niemiec, stał się najmłodszą osobą skazaną za zdradę stanu w Rosji, gdy w 2023 r. skazano go na cztery lata więzienia za rzekome wysłanie niemieckim służbom bezpieczeństwa zdjęć rosyjskiego obiektu wojskowego widocznego z okna jego mieszkania.

Patrick Schoebel:

Obywatel Niemiec, Schoebel, mężczyzna po trzydziestce, został aresztowany na początku tego roku na lotnisku w Petersburgu, po tym jak funkcjonariusze celni znaleźli w jego bagażu żelki z marihuaną.

Niemieckie Moyze:

Jak podają rosyjskie media państwowe, Moyzhes, rosyjsko-niemiecki prawnik zajmujący się sprawami migracyjnymi, został oskarżony o zdradę stanu po aresztowaniu w Petersburgu w maju.

Prawie żadne szczegóły sprawy przeciwko niemu nie zostały ujawnione. Moyzhes był dobrze znany w Petersburgu jako miejski aktywista i działacz pro-rowerowy.

Wadim Ostanin:

Były szef innego regionalnego oddziału Nawalnego, Ostanin, został skazany w 2023 r. na dziewięć lat więzienia za udział w organizacji „ekstremistycznej”.

Uwolniony przez Zachód

W ramach porozumienia Stany Zjednoczone, Niemcy, Słowenia, Polska i Norwegia uwolniły łącznie osiem osób, w tym domniemanych szpiegów, płatnych zabójców i hakerów.

Wadim Krasikow:

Krasikow, domniemany płatny zabójca FSB, został skazany w Niemczech na dożywocie za zastrzelenie byłego czeczeńskiego separatysty w berlińskim parku w 2019 roku.

Niemieccy sędziowie orzekli, że morderstwo zostało zlecone przez państwo rosyjskie, a agencja śledcza Bellingcat powiązała Krasikowa z tajną elitarną jednostką rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB.

Za pośrednictwem swojego prawnika Krasikov twierdził, że został błędnie zidentyfikowany i był rosyjskim inżynierem budowlanym. Wcześniej w tym roku Putin, nie wymieniając jego nazwiska, powiedział, że chce uwolnić z więzienia rosyjskiego „patriotę”, który „wyeliminował bandytę” w „europejskiej stolicy”.

Artem Dultsev i Anna Dultseva:

Słowenia skazała Dultseva i Dultsevę, oboje w wieku 40 lat, na ponad półtora roku więzienia za „szpiegostwo i fałszowanie dokumentów”.

Para, rzekomo rosyjscy agenci tajni, mieszkała w stolicy kraju Lublanie, posługując się argentyńskimi paszportami. Według władz prowadzili tam galerię sztuki, która miała być częścią ich przykrywki.

Michaił Mikuszyn:

Mikushin, urodzony w 1978 roku, został aresztowany w Norwegii w 2022 roku i oskarżony o podawanie się za brazylijskiego naukowca na uniwersytecie w Tromso.

Agencja śledcza Bellingcat podała, że ​​był pułkownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, a norweskie media podały, że nie mówił po portugalsku, narodowym języku Brazylii.

Paweł Rubcow:

Polski wywiad twierdzi, że Rubtsov, urodzony w Rosji i mieszkający w Hiszpanii hiszpański dziennikarz, był agentem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Żyjąc jako Pablo Gonzalez, został aresztowany w pobliżu granicy Polski z Ukrainą zaledwie cztery dni po rozpoczęciu przez Rosję ofensywy w lutym 2022 r.

Urodził się w Moskwie, ale w wieku dziewięciu lat przeprowadził się do Hiszpanii i uzyskał obywatelstwo hiszpańskie.

Powieść Selezniewa:

Seleznev, syn rosyjskiego parlamentarzysty, został skazany za szereg cyberprzestępstw w Stanach Zjednoczonych, w tym za 27 lat więzienia za włamanie się do terminali płatniczych w celu kradzieży danych milionów kart kredytowych.

Amerykańscy urzędnicy nazwali jego „przestępczym przedsięwzięciem… zarówno wyrafinowanym, jak i rozległym, z transnarodowymi implikacjami”. Okrzyknięty mistrzem hakerstwa, został aresztowany w 2014 r. na Malediwach.

Władysław Klyushin:

Inny Rosjanin skazany za przestępstwa hakerskie, Klyushin, został w 2023 r. skazany na dziewięć lat więzienia za zarobienie prawie 100 milionów dolarów poprzez włamanie się do systemów korporacyjnych, a następnie nielegalny handel akcjami przy użyciu zebranych przez siebie informacji.

Wadim Konoszczenok:

Departament Sprawiedliwości USA twierdzi, że Konoszczonok, o którym twierdzi się, że ma „powiązania z rosyjską FSB”, był kluczową postacią w planie dostarczenia Rosji amerykańskiej amunicji i sprzętu elektronicznego w celu wsparcia ofensywy na Ukrainie.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply