Analiza DNA obala teorię, że Kaspar Hauser był „zaginionym księciem” z dynastii Badenii
Nowa analiza genetyczna przeprowadzona przez międzynarodowy zespół naukowców pomogła obalić popularny, 200-letni mit otaczający Kaspara Hausera, którego tożsamość stała się jedną z najbardziej tajemniczych zagadek w historii Niemiec.
Kaspar Hauser był młodzieńcem, który najwyraźniej pojawił się znikąd w Niemczech w 1828 r., twierdząc, że dorastał w izolacji w lochu, pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego nigdy nie widział. Nie mogąc mówić ani pisać, nosił przy sobie anonimowy list, w którym stwierdzał, że był przetrzymywany w całkowitej izolacji od dzieciństwa.
Historia przykuła uwagę opinii publicznej, czyniąc Hausera sławnym. Zainteresowanie wzrosło, gdy król Bawarii Ludwik I nakazał, aby strzeżono go dzień i noc dla jego ochrony. To podsyciło spekulacje, że jego prawdziwą tożsamością może być potomek rodu Badenów.
Królewska teoria spiskowa
„Teoria księcia” zakładała, że Hauser może być synem Wielkiego Księcia Carla; że został porwany i zamieniony jako noworodek, a zastąpiło go śmiertelnie chore dziecko, które zmarło, gdy miało zaledwie kilka tygodni. Uczyniłoby to Hausera prawowitym następcą tronu i zmieniło linię rodową Domu Badeńskiego.
Od tamtej pory historycy spierają się o tajemnicę tożsamości Hausera, a gdy pod koniec XX wieku rozwinęła się technologia identyfikacji DNA, naukowcy przyłączyli się do wysiłków mających na celu rozwiązanie tej zagadki.
Jednakże liczne analizy DNA włosów i próbek krwi pobranych z jego ubrań, przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat, dały sprzeczne wyniki. Ze względu na wątpliwości co do autentyczności ubrań lub ich zanieczyszczenia przez procedury muzealne, postanowiono przeprowadzić niezależne nowe badanie w latach 2000. Ograniczenia w pobieraniu próbek i technologii w tamtym czasie oznaczały, że wyniki były niejednoznaczne. W tym badaniu przeprowadzono nowe pobieranie próbek przy użyciu znacznie nowszych technik.
Nowe metody kryminalistyczne
Teraz zespół naukowców, w tym profesor Turi King, dyrektor Centrum Ewolucji Milnera na Uniwersytecie w Bath, znana ze swojej pracy, która doprowadziła do identyfikacji króla Ryszarda III, wykorzystał najnowsze osiągnięcia w dziedzinie metod kryminalistycznych, które pozwalają na analizę znacznie mniejszych fragmentów starożytnego DNA.
Większa czułość tej techniki oznacza, że naukowcy mogą analizować DNA z każdego pasma włosów osobno, zamiast łączyć próbki, co pozwala na sprawdzanie zgodności sekwencji i zwiększa dokładność wyników.
Porównali również swoje wyniki z wynikami wcześniejszych badań, w których wykorzystano próbki krwi pobrane z ubrań Hausera, eksponowanych w muzeum Kaspara Hausera.
Zespół przeanalizował ślady mitochondrialnego DNA (mtDNA), przekazywanego w linii matki, i jednoznacznie udowodnił, że typ mtDNA Hausera nie zgadzał się z typem mtDNA członków dynastii Badenii.
Profesor Turi King jest ekspertem w analizie starożytnego DNA i genealogii. Wcześniej pracująca na Uniwersytecie w Leicester, profesor King kierowała zespołem badawczym, który zidentyfikował szczątki króla Ryszarda III po ich odkryciu na parkingu w mieście. Współprowadzi serię BBC Two DNA Family Secrets, która wykorzystuje technologię DNA do rozwiązywania rodzinnych tajemnic dotyczących pochodzenia i zaginionych krewnych.
Powiedziała: „Po śmierci nasze DNA ulega degradacji na coraz krótsze fragmenty, aż nie ma już nic do sekwencjonowania. Metody analizy DNA dostępne w latach 90. i na początku XXI wieku działały dobrze w przypadku długich fragmentów DNA, ale nie dawały spójnych wyników, gdy przeprowadzano analizę DNA różnych przedmiotów z Hauser.
„To naprawdę ekscytujące, że udało nam się wykorzystać najnowsze metody, aby w końcu odpowiedzieć na pytanie i wykluczyć teorię Prince’a.
„Pracowałem więc nad dwoma przypadkami potencjalnej identyfikacji członków rodziny królewskiej: Richarda III i Kaspara Hausera. W jednym przypadku udowodniliśmy identyfikację króla, a w drugim udowodniliśmy, że ktoś nie był księciem.
„W obu przypadkach były to tajemnice, które trwały przez wieki i uwielbiam, że nauka może być wykorzystana, aby na nie odpowiedzieć”.
Prawdziwa tożsamość Kaspara Hausera pozostaje jednak tajemnicą.
Profesor King powiedział: „Niestety nasze dane wciąż nie mogą nam powiedzieć, kim on był! Jego mitochondrialny typ DNA jest westeurazjatycki, ale nie możemy zawęzić go do regionu geograficznego.
„Więc nadal pozostaje zagadką, jeśli chodzi o jego pochodzenie”.
Badanie opublikowano w recenzowanym czasopiśmie iScience jako artykuł przedprocesowy.
Więcej informacji na temat badania można znaleźć na kanale YouTube i podcaście profesora Turiego Kinga.