Rosja uwolniła dziennikarza Wall Street Journal Evana Gershkovicha i byłego żołnierza piechoty morskiej USA Paula Whelana w ramach szeroko zakrojonej wymiany więźniów między Moskwą a Zachodem – poinformował rząd Turcji.
Jak poinformowały w czwartek źródła w Al Jazeerze, umowa, w której pośredniczyła Turcja, obejmuje siedem różnych krajów i 24 dorosłych oraz dwójkę dzieci.
“A [prisoner] „Operacja wymiany odbędzie się dzisiaj pod nadzorem naszej organizacji” – poinformowała wcześniej w oświadczeniu Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (MIT).
„Nasza organizacja podjęła się głównej roli mediatora w tej operacji wymiany, która jest najbardziej kompleksową operacją w ostatnim czasie”.
Stany Zjednoczone nie potwierdziły umowy. Podobnie jak Wall Street Journal, który opowiadał się za uwolnieniem Gershkovicha.
Według tureckich urzędników 10 więźniów – w tym dwoje dzieci – zostanie przewiezionych do Rosji, 13 do Niemiec, a trzech do USA.
„To bardzo rozległa i skomplikowana wymiana więźniów, ponieważ bierze w niej udział wiele krajów, a liczba jest duża” – powiedział Sinem Koseoglu z Al Jazeery, relacjonując ze Stambułu. „Dlatego tak się stało [with] „Bardzo delikatnie i ostrożnie do tej pory.”
Uważa się, że w wymianie wzięła udział również rosyjsko-amerykańska dziennikarka Alsu Kurmaszewa, która pracowała jako redaktorka w Radiu Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL), zanim została aresztowana w Rosji w zeszłym roku.
Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), amerykańska organizacja nadzorcza, z zadowoleniem przyjęła doniesienia o uwolnieniu dziennikarzy.
„Evan i Alsou byli rozdzieleni ze swoimi rodzinami przez o wiele za długi czas” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor generalna CPJ Jodie Ginsberg. „Zostali zatrzymani i skazani na podstawie fałszywych zarzutów, które miały na celu ukaranie ich za dziennikarstwo i stłumienie niezależnego dziennikarstwa”.
Gershkovich został aresztowany w 2023 r. i skazany na 16 lat więzienia w zeszłym miesiącu pod zarzutem szpiegostwa. Whelan został zatrzymany w 2020 r. pod zarzutem szpiegostwa. Stany Zjednoczone uznały, że obaj więźniowie zostali „niesłusznie zatrzymani”.
Agencja Reuters poinformowała w czwartek, że w Ankarze wylądował rosyjski samolot wojskowy, prawdopodobnie mający związek z wymianą więźniów.
Poprzednia wymiana więźniów między Waszyngtonem a Moskwą miała miejsce w grudniu 2022 r., kiedy amerykańska koszykarka Brittney Griner wróciła do USA po odbyciu 10 miesięcy w rosyjskim więzieniu. Została wymieniona za rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta.
Griner została aresztowana na rosyjskim lotnisku na początku tego roku, a później przyznała się do zarzutów wynikających ze znalezienia w jej bagażu wkładów z olejkiem z konopi.
Została skazana na dziewięć lat więzienia za posiadanie i przemyt narkotyków. Griner powiedziała, że popełniła „uczciwy błąd” i nie miała zamiaru łamać prawa.
Stosunki między USA i Rosją pozostają napięte, szczególnie po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r.
Od tego czasu USA i ich sojusznicy nałożyli sankcje na tysiące rosyjskich celów, ale nastawiona na eksport, warta 2,2 biliona dolarów gospodarka Rosji okazała się bardziej odporna, niż Moskwa i Zachód przewidywały.
Więcej w przyszłości…