Nowe Delhi:
Twórczyni Harry’ego Pottera, J.K. Rowling, wzbudziła kontrowersje, gdy nazwała algierską bokserkę Imane Khelif mężczyzną. Komentarz pani Rowling pojawił się po tym, jak Khelif pokonała włoską bokserkę Angelę Carini podczas trwających Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.
Walka Carini-Khelif trwała 46 sekund, po tym jak włoska bokserka postanowiła zrezygnować z walki, aby „uratować swoje życie”. Niedługo potem padła na kolana, szlochając, a nawet odmówiła podania ręki Khelif. Algierska bokserka została ogłoszona zwyciężczynią.
„Jestem załamana… Poszłam na ring, aby oddać hołd mojemu ojcu. Wielokrotnie mówiono mi, że jestem wojowniczką, ale wolałam się zatrzymać dla zdrowia. Nigdy nie poczułam takiego ciosu” – powiedziała Carini.
Reagując na porażkę Carini, pani Rowling napisała na X: „Obejrzyj to (cały wątek), a następnie wyjaśnij, dlaczego nie masz nic przeciwko temu, żeby mężczyzna bił kobietę publicznie dla twojej rozrywki. To nie jest sport. Od oszusta-złodzieja na czerwono, aż po organizatorów, którzy pozwolili na to, to mężczyźni rozkoszujący się swoją władzą nad kobietami”.
Udostępniła również klip wideo przedstawiający walkę.
Obejrzyj to (cały wątek), a następnie wyjaśnij, dlaczego nie masz nic przeciwko temu, żeby mężczyzna bił kobietę publicznie dla twojej rozrywki. To nie jest sport. Od oszusta-złodzieja w czerwonym, aż po organizatorów, którzy pozwolili, żeby to się wydarzyło, to mężczyźni rozkoszujący się swoją władzą nad kobietami. https://t.co/u32FcDTy9p
— J.K. Rowling (@jk_rowling) 1 sierpnia 2024 r.
Następnie udostępniła wpis Kirsty Burrows, szefowej jednostki ds. bezpiecznego sportu w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl), w którym ostro skrytykowała organizatorów za to, że „pozwolili mężczyźnie wejść z nią (Carini) na ring”.
„Jesteś hańbą, twoje ‘ochrona’ to żart, a #Paris24 zostanie na zawsze zszargane brutalną niesprawiedliwością wyrządzoną Carini” – dodała.
W innym poście Rowling udostępniła zdjęcie płaczącej Carini i Khelifa patrzącego na nią. „Czy jakikolwiek obraz mógłby lepiej podsumować nasz nowy ruch na rzecz praw mężczyzn? Uśmieszek mężczyzny, który wie, że chroni go mizoginiczny establishment sportowy, cieszący się cierpieniem kobiety, którą właśnie uderzył w głowę i której życiowe ambicje właśnie zniszczył”.
Jednak post Rowling został skrytykowany przez wielu, którzy stwierdzili, że Khelif została wychowana i zidentyfikowana jako kobieta, a nie jest osobą transseksualną. Pewien użytkownik zauważył również, że Algieria była „fundamentalistycznym krajem, w którym homoseksualizm i zmiana płci są nielegalne i że musiała pokonać przeszkody w postaci dezaprobaty ojca, aby móc uprawiać boks”.
Imane Khelif urodziła się w Algierii. To kraj fundamentalistyczny, w którym homoseksualizm, zmiana płci jest nielegalna, a ona musiała pokonać przeszkody w postaci dezaprobaty ojca, aby móc uprawiać boks. Wygląda jak przeciętna bokserka. Zasługujesz na to, żeby pluć na ciebie na ulicy. https://t.co/8DGbWo0bZXfot.twitter.com/HSLiLnEV29
— Hera (@HeraNayori) 1 sierpnia 2024 r.
Zgodnie z przepisami sportowcy z odmiennością rozwoju płciowego (DSD) mogą obecnie brać udział w zawodach kobiet na igrzyskach olimpijskich.
Czym jest DSD?
Są to rzadkie schorzenia, które obejmują geny, hormony i narządy rozrodcze. Niektóre osoby z DSD są wychowywane jako kobiety, jednak mają chromosomy płciowe XY, podczas gdy ich poziom testosteronu we krwi mieści się w zakresie męskim.
W zeszłym roku Algierka Khelif została zdyskwalifikowana na kilka godzin przed walką o złoty medal na mistrzostwach świata w Nowym Delhi, ponieważ naruszyła zasady kwalifikacyjne Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu (IBA), które nie pozwalają sportowcom z chromosomami XY na udział w konkurencjach kobiecych.
Dlaczego pozwolono jej wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.
W czerwcu ubiegłego roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) odebrał Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Boksu (IBA) status globalnej organizacji zarządzającej boksem, gdyż nie przeprowadziło ono reform w zakresie zarządzania, finansów i kwestii etycznych, podała agencja Reuters.
W rezultacie MKOl organizuje obecnie zawody bokserskie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, a jego zasady dotyczące uwzględnienia zawodniczek z DSD, a także różnorodności płci w zawodach kobiet, mają zastosowanie.
Kim jest Imane Khelif?
25-latka pochodzi z miasta Tiaret w Algierii i obecnie jest ambasadorką UNICEF. Podczas gdy jej ojciec „nie pochwalał boksu dla dziewcząt”, ona postanowiła zainspirować kolejne pokolenie, zdobywając złoty medal na wielkich scenach.
Zadebiutowała jako profesjonalistka na Mistrzostwach Świata w 2018 roku i zajęła 17. miejsce. Podczas edycji wydarzenia w 2019 roku zajęła 19. pozycję. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 roku została znokautowana przez Irlandkę Kellie Harrington w ćwierćfinale.
Pośród oburzenia w mediach społecznościowych na temat jej kwalifikowalności, MKOl bronił Khelif i powiedział: „Wszyscy sportowcy biorący udział w turnieju bokserskim Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 przestrzegają przepisów dotyczących kwalifikowalności i uczestnictwa w zawodach, a także wszystkich obowiązujących przepisów medycznych ustalonych przez Jednostkę Bokserską Paryż 2024 (PBU). Podobnie jak w przypadku poprzednich zawodów bokserskich na igrzyskach olimpijskich, płeć i wiek sportowców są ustalane na podstawie ich paszportów”.
Khelif startuje w kategorii kobiet w wadze 66 kg.