Tokio:
Uczniowie w starych budynkach szkolnych w Japonii marnieją, ponieważ słaba izolacja niweluje efekt działania klimatyzacji. Powoduje to, że dzieci stają się senne, a nauczyciele rozdrażnieni.
Ale oznacza to również wyższe rachunki za prąd i większą emisję dwutlenku węgla w kraju, który, jak twierdzą aktywiści, ma opóźnienia w zwiększaniu efektywności energetycznej budynków.
„Dzieciom często zabrania się zabawy na zewnątrz, podczas gdy nauczyciele gorączkowo proszą je o picie wody od rana do popołudnia” – powiedziała nauczycielka szkoły podstawowej w Tokio, Yuriko Takahashi.
„Nawet jeśli mogą mieć zajęcia z wychowania fizycznego na zewnątrz, muszą wracać do klasy, w której jest tak gorąco… Biedne dzieci” – powiedział 29-latek agencji AFP.
Według agencji zarządzania kryzysowego w Japonii zanotowano właśnie najgorętszy lipiec od czasu rozpoczęcia pomiarów 126 lat temu, a od kwietnia z powodu upałów zginęło 59 osób.
W ubiegłym roku w kraju zanotowano najgorętszy wrzesień od czasu rozpoczęcia pomiarów, tuż po powrocie uczniów do szkół po wakacjach letnich.
Jak podaje stacja NHK, w ostatnich dniach w Japonii temperatury sięgały 40 stopni Celsjusza (104 stopni Fahrenheita), a w zeszłym tygodniu do szpitali trafiła rekordowa liczba 12 666 pacjentów z udarem cieplnym.
„W ostatnich latach lato przychodzi dużo wcześniej, na długo przed wakacjami dzieci (w połowie lipca)” – powiedziała Kazue Suzuki, działaczka Greenpeace na rzecz klimatu i energii.
„Wiele budynków szkolnych w Japonii ma 60 lub 70 lat i nie ma wystarczającej izolacji… Problemem jest teraz to, że zainstalowane klimatyzatory nie działają z tego powodu”.
Okręg Katsushika w Tokio, w którym znajduje się 73 szkoły podstawowe i średnie, wyremontował już kilka klas w dwóch szkołach, instalując dodatkową izolację sufitów i ścian, a także instalując urządzenia wymienników ciepła w celu schłodzenia klas.
W tych klasach klimatyzacja obniża teraz temperaturę z 32°C do 27°C w ciągu 45 minut (wcześniej zajmowało to 100 minut), a przy tym zużywa o ponad połowę mniej energii – informuje oddział.
Ponad 60 procent uczniów stwierdziło, że po remoncie mogli się lepiej koncentrować.
„Podwoiliśmy też liczbę okien” – powiedział Takatoshi Kimura, urzędnik Katsushika odpowiedzialny za renowację obiektu.
Kimura powiedział, że jest to część zobowiązania okręgu do osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla do 2050 roku.
Jednak Suzuki z Greenpeace stwierdził, że Japonia nadal znacznie odstaje od światowych standardów efektywności energetycznej budynków.
„Dopiero od przyszłego roku w Japonii zacznie obowiązywać pewien poziom izolacji przy budowie nowego domu… ale niestety wymagany poziom będzie nadal bardzo niski” – dodała.
Nauczyciel Takahashi mówi, że w szkole wyższe temperatury sprawiły, że niegdyś regularne części dnia uczniów stały się mniej rutynowe.
„Dzieci nie mogą już robić tego, co kiedyś robiły naturalnie, na przykład bawić się na podwórku szkolnym” – powiedziała.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)