Producent układów scalonych Intel ogłosił plany redukcji zatrudnienia o ponad 15 procent, próbując w ten sposób nadrobić straty względem takich konkurentów, jak Nvidia i AMD.
Zgodnie z planem restrukturyzacyjnym ogłoszonym w czwartek, kalifornijska firma zamierza zwolnić około 15 000 pracowników w ramach wysiłków zmierzających do obniżenia kosztów o 10 miliardów dolarów do 2025 roku.
Decyzja ta została podjęta po tym, jak firma ogłosiła stratę w wysokości 1,6 mld dolarów w okresie kwiecień-czerwiec, w porównaniu z zyskiem w wysokości 1,5 mld dolarów rok wcześniej.
Przychody spadły o 1 procent do 12,8 mld dolarów, a prognozowane przychody na okres lipiec-wrzesień wynoszące od 12,5 do 13,5 mld dolarów okazały się niższe od oczekiwań analityków.
„Krótko mówiąc, musimy dostosować naszą strukturę kosztów do naszego nowego modelu operacyjnego i fundamentalnie zmienić sposób, w jaki działamy” — powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intel Corp. w notatce dla pracowników.
„Nasze przychody nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami – i jeszcze nie skorzystaliśmy w pełni z potężnych trendów, takich jak AI. Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie. Potrzebujemy odważniejszych działań, aby rozwiązać oba te problemy – szczególnie biorąc pod uwagę nasze wyniki finansowe i perspektywy na drugą połowę 2024 r., które są trudniejsze niż wcześniej oczekiwano”.
Akcje firmy Intel spadły o 20 procent podczas dłuższych sesji, co sprawia, że gdy giełda zostanie ponownie otwarta w piątek, wartość producenta układów scalonych może spaść o ponad 24 miliardy dolarów.
Intel, niegdyś lider rynku układów scalonych stosowanych we wszystkich urządzeniach, od laptopów po centra danych, ma problem z dotrzymaniem kroku firmom Nvidia i AMD w obliczu gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji (AI).
Firma Intel ogłosiła w czerwcu, że wstrzyma rozbudowę dużego projektu budowy fabryki w Izraelu, stwierdzając wówczas, że decyzje dotyczące projektów na dużą skalę uwzględniają „warunki biznesowe, dynamikę rynku i odpowiedzialne zarządzanie kapitałem”.
Pod wodzą Gelsingera firma Intel skupiła się na projektowaniu zaawansowanych procesorów AI i rozwijaniu działalności w zakresie produkcji na zlecenie, po tym jak straciła pozycję na rzecz tajwańskiego TSMC.
Firma jest głównym beneficjentem wysiłków prezydenta USA Joe Bidena, mających na celu zmniejszenie uzależnienia gospodarki USA od produkcji półprzewodników w Azji poprzez rozbudowę krajowego przemysłu.
W marcu Biden ogłosił, że jego administracja przekaże firmie Intel 19,5 mld dolarów w formie dotacji i pożyczek na budowę fabryk półprzewodników w stanach Arizona, Nevada, Ohio i Nowy Meksyk.