Waszyngton:
Khalid Sheikh Mohammed, mózg zamachów z 11 września 2001 r. – najkrwawszych ataków na terytorium USA – poświęcił swoje życie na spiskowanie przeciwko Zachodowi.
Mohammed, znany również jako „KSM”, uważany jest za jednego z najbardziej zaufanych i inteligentnych pomocników przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Został schwytany w Pakistanie w marcu 2003 roku.
Następnie spędził trzy lata w tajnych więzieniach CIA, po czym w 2006 r. przybył do amerykańskiej bazy marynarki wojennej w Zatoce Guantanamo na Kubie.
Prawie 20 lat później on i dwaj wspólnicy zawarli porozumienie z prokuratorami, poinformował w środę Pentagon, dzięki któremu prawdopodobnie unikną procesu o karę śmierci.
W kręgach ekstremistycznych Mohammed był znany jako „mukhtar” (wybrany) lub „mózg”, ale z powodu zamiłowania do smażonego kurczaka wyśmiewano go jako „KFC”, jak twierdzą biografowie.
Mohammed był „aroganckim”, „bardzo dumnym” człowiekiem niskiego wzrostu i miał również opinię człowieka porywczego.
Mając wówczas około 60 lat, ten wykształcony inżynier brał udział w szeregu poważnych spisków przeciwko Stanom Zjednoczonym, gdzie uczęszczał na uniwersytet i uzyskał dyplom inżyniera.
Najbardziej śmiercionośna była operacja 11 września, w trakcie której zginęło prawie 3000 osób, gdy porwane samoloty uderzyły w wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie, a inny rozbił się na polu w Pensylwanii.
Twierdzi, że pomógł w zamachu bombowym na World Trade Center w 1993 r., w którym zginęło sześć osób, oraz że osobiście ściął głowę amerykańskiemu dziennikarzowi Danielowi Pearlowi w 2002 r.
KSM urodził się w połowie lat 60. XX wieku w pakistańskiej rodzinie mieszkającej w Kuwejcie, jednak jego korzenie sięgają Beludżystanu, niespokojnego regionu Pakistanu graniczącego z Afganistanem.
Twierdzi, że w wieku 16 lat przyłączył się do Bractwa Muzułmańskiego, antysionistycznej grupy aktywistów, co zapoczątkowało trwającą całe jego życie fascynację brutalnym dżihadem.
W 1983 roku Mohammed przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby podjąć studia i zamieszkał z „niewielką grupą” Arabów z Kuwejtu, powiedział biograf Richard Miniter agencji AFP.
„Ograniczone i negatywne doświadczenia KSM-a w Stanach Zjednoczonych – obejmujące krótki pobyt w więzieniu z powodu niezapłaconych rachunków – niemal na pewno pomogły mu w staniu się terrorystą” – czytamy w podsumowaniu amerykańskiego wywiadu.
W 1987 roku udał się do Afganistanu i walczył u boku mudżahedinów przeciwko sowieckiej inwazji.
Według raportu Komisji ds. 11 września przebywał w Afganistanie do 1992 r., a następnie udał się do Bośni i Hercegowiny, aby walczyć u boku muzułmańskich bojowników przeciwko Serbom.
Dopiero nieudana operacja Bojinka w 1995 r., mająca na celu wysadzenie amerykańskich samolotów nad Pacyfikiem, przyniosła mu rozgłos.
Wcześniej pomógł sfinansować zamach bombowy na World Trade Center w 1993 r., który sfingował jego siostrzeniec Ramzi Youssef, w wyniku którego zginęło sześć osób, a ponad 1000 zostało rannych.
Mohammed walczył u boku Bin Ladena w Afganistanie pod koniec lat 80., ale bliską współpracę nawiązali dopiero 10 lat później. Wtedy to Mohammed zaczął planować to, co później stało się atakami z 11 września 2001 r.
„Bin Laden zdał sobie sprawę, że ten trudny człowieczek jest absolutnie niezbędny do przekształcenia AQ w organizację, jakiej pragnął” – powiedział Miniter.
Mohammed miał następnie udział w niemal każdym spisku Al-Kaidy aż do jego aresztowania. Jednak eksperci twierdzą, że niemożliwe jest, aby jeden człowiek był w centrum wszystkich tych planów terrorystycznych.
„Oczywiście, że to mądry facet, ale nie geniusz… Nie dokonał niemożliwego” – powiedział Terry McDermott, współautor „The Hunt for KSM”.
Większość informacji na temat Mohammeda pochodzi z zapisów przesłuchań opublikowanych przez Pentagon.
Wiadomo, że podczas pobytu w areszcie w USA poddano go 183 zabiegom waterboardingu.
Organizacje zajmujące się prawami człowieka potępiają metodę symulowanego topienia, nazywając ją torturami. Doprowadziła ona później do wieloletnich opóźnień w procesie ze względu na intrygi prawne.
W ujawnionych zeznaniach Mohammed twierdził, że jest „wojskowym dowódcą operacyjnym” wszystkich zagranicznych operacji Al-Kaidy, mówiąc: „Nie zamierzam czynić z siebie bohatera”.
„Zamierzam przez długi czas pozostać męczennikiem” – powiedział na przesłuchaniu w Guantanamo w czerwcu 2008 r. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od czasu aresztowania.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)