Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem, która miała miejsce w tym tygodniu, była momentem historycznym. Była to największa wymiana w okresie postsowieckim, w której wzięło udział 24 więźniów.
W ostatnich miesiącach nasiliły się zakulisowe negocjacje, a Stany Zjednoczone, Rosja, Niemcy i trzy inne państwa europejskie zażądały trudnych ustępstw w obliczu narastającego napięcia międzynarodowego związanego z wojną na Ukrainie.
Prezydent USA Joe Biden nazwał porozumienie osiągnięte dzięki pośrednictwu Ankary „wyczynem dyplomatycznym”.
Rosja uwolniła 16 osób, w tym obywateli USA Evana Gershkovicha, reportera The Wall Street Journal, i Paula Whelana, pracownika służb bezpieczeństwa i byłego żołnierza piechoty morskiej.
W zamian Zachód pozwolił ośmiu więźniom wrócić do Rosji, w tym Wadimowi Krasikowowi, skazanemu na dożywocie przez niemiecki sąd w 2021 r. za zabicie byłego czeczeńskiego rebelianta w Berlinie – rzekomo na rozkaz Moskwy.
Czy wymiana zapowiada ocieplenie stosunków między Rosją a Zachodem, w szczególności w kontekście wojny Rosji z Ukrainą? Mało prawdopodobne.
Zapytany, czy negocjacje z Moskwą przygotowały grunt pod rozmowy pokojowe, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan stwierdził, że Biały Dom nie widzi związku między tymi dwoma działaniami.
Jak widać w naszym podsumowaniu największych transakcji wymiany więźniów w najnowszej historii, przez niektórych określanych mianem „dyplomacji zakładników”, wymiana może często otwierać drogę do przyszłych uwolnień, ale jej znaczenie jest najczęściej ograniczone.
Luty 1962 | „Most szpiegów”
Pierwsza duża wymiana więźniów między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi miała miejsce w szczytowym okresie zimnej wojny na moście Glienicke, zwanym „Mostem Szpiegów”, który znajdował się na obrzeżach Berlina i wyznaczał granicę między Niemcami Wschodnimi a Berlinem Zachodnim.
W ramach umowy szpieg KGB Rudolf Abel udał się w kierunku Niemiec Wschodnich, krzyżując po drodze ścieżki z amerykańskim pilotem Francisem Garym Powersem.
Abel, urodzony w Wielkiej Brytanii radziecki oficer wywiadu, pracował dla KGB w Nowym Jorku. Odsiedział cztery lata z 30-letniego wyroku więzienia, zanim został wymieniony.
Powers pilotował samolot szpiegowski U-2, gdy jego samolot został zestrzelony w 1960 roku nad rosyjskim regionem Ural. Skoczył na spadochronie w bezpieczne miejsce, ale został schwytany przez Sowietów i później skazany za szpiegostwo.
Wymiana ta była znaczącym momentem, gdyż dała początek przyszłym stosunkom handlowym między Sowietami a ich zachodnimi rywalami.
Jednak zimna wojna trwała jeszcze przez prawie trzy kolejne dekady.
Maj 1985 | Porozumienie Dżibrilu
Porozumienie Dżibrila zawarte między Izraelem a Palestyną zostało nazwane na cześć Ahmeda Dżibrila, przywódcy Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny-Dowództwa Generalnego (PFLP-GC).
Umowa, przygotowywana przez prawie rok, obejmowała wymianę trzech izraelskich żołnierzy pojmanych przez grupę w Libanie za 1150 więźniów – w tym Kozo Okamoto, członka Japońskiej Armii Czerwonej (Nihon Sekigun), który brał udział w ataku na lotnisko Lod (międzynarodowy port lotniczy im. Ben Guriona) w 1972 r.
Chociaż Dżibril był przełomowym porozumieniem, z pewnością nie największym.
Zaledwie dwa lata wcześniej Izrael wymienił ponad 4500 palestyńskich więźniów na sześciu izraelskich żołnierzy przetrzymywanych przez Organizację Wyzwolenia Palestyny.
W 2011 roku izraelski sierżant sztabowy Gilad Shalit został wymieniony za 1027 Palestyńczyków, w tym przywódcę Hamasu Yahyę Sinwara, zwolnionego po ponad 20 latach więzienia i uznawanego dziś za jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Izraelu ze względu na rolę, jaką odegrał w atakach z 7 października, które zapoczątkowały wojnę Izraela z Gazą.
Czerwiec 1985 | Największa wymiana agentów
Ta największa w historii transakcja agentów rządowych przenosi nas z powrotem na most Glienicke.
Marian Zacharski, były oficer polskiego wywiadu skazany za szpiegostwo przeciwko USA, został wymieniony wraz z trzema innymi agentami bloku wschodniego na 23 obywateli Zachodu skazanych za szpiegostwo w krajach Układu Warszawskiego.
Być może nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę ich rolę agentów, tożsamość zachodnich więźniów nie została ujawniona. Ale jeden z 23 przedstawił się jako Gerhard Suss w zachodnioniemieckiej telewizji, mówiąc, że spędził 13 lat w więzieniu i był torturowany przez strażników.
Do zamiany doszło po trzech latach negocjacji.
Wrzesień 1986 | Wymiana dziennikarzy i szpiegów
W podobnym przypadku jak Gershkovich, Nicholas Daniloff, korespondent US News & World Report w Związku Radzieckim, został zamieniony na Giennadija Zacharowa, pracownika radzieckiej misji przy ONZ.
Daniloff został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo przez KGB w 1986 roku. Spędził niecały miesiąc w więzieniu, zanim pozwolono mu opuścić Związek Radziecki bez stawania przed sądem.
Administracja ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana uważała, że jego aresztowanie było odwetem za zatrzymanie Zacharowa trzy dni wcześniej w Nowym Jorku.
Po kilku tygodniach negocjacji doszło do zamiany obu mężczyzn.
Lipiec 2010 | Wymiana „Programu nielegalnych imigrantów”
W 2010 roku 10 rosyjskich agentów zatrzymanych przez USA zostało wymienionych na czterech więźniów przetrzymywanych w Rosji.
Rosyjscy agenci byli częścią tzw. Programu Nielegalnych, uśpionej siatki agentów uruchomionej przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Rosji w czasie zimnej wojny, a reaktywowanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
Do grupy, której tożsamość ujawniło FBI, należała Anna Chapman, która pracowała pod przykrywką w branży nieruchomości na Manhattanie, a później zyskała status celebrytki w rodzinnej Rosji.
Rosja uwolniła Siergieja Skripala, pułkownika Wywiadu Wojskowego, skazanego za zdradę stanu poprzez pracę jako podwójny agent Wielkiej Brytanii.
Osiem lat później Skripal i jego córka, Julia, stali się ofiarami próby zamachu przez otrucie w Salisbury w Anglii. Przeżyli, ale incydent pokazał, że nawet po wymianie uwolnieni więźniowie mogą czasami pozostawać na linii ognia swoich byłych porywaczy.
Maj 2014 | Bowe Bergdahl
W 2014 r. afgańscy talibowie uwolnili amerykańskiego sierżanta Bowe Bergdahla w zamian za pięciu członków grupy zbrojnej przetrzymywanych w Guantanamo Bay. Bergdahl był więźniem talibów przez pięć lat.
Jego uwolnienie wywołało oburzenie wśród Republikanów, w tym ówczesnego senatora Johna McCaina, który stwierdził wówczas, że uwolnienie „poszukiwanych zbrodniarzy wojennych” w zamian za żołnierza było błędem.
Bergdahl został początkowo przyjęty z powrotem do domu, ale opinia publiczna odwróciła się od niego, gdy wyszło na jaw, że w 2009 r. zdezerterował z armii USA i opuścił stanowisko w Afganistanie, co doprowadziło do jego schwytania. W 2017 r. Bergdahl przyznał się do dezercji i został niehonorowo zwolniony.
Były prezydent USA Donald Trump wielokrotnie nawiązywał do tej sprawy, mówiąc, że dezerterów należy rozstrzelać.
Kwiecień 2022 | Trevor Reed
Były członek piechoty morskiej USA, Trevor Reed, został aresztowany w Rosji w 2019 r. za napaść na policjanta, zarzut, którego się zaprzeczył. Został zwolniony trzy lata później w zamian za Konstantina Jaroszenkę, rosyjskiego pilota i eksperta ds. transportu lotniczego, uwięzionego w USA za przemyt narkotyków.
Moment był godny uwagi, nastąpił dwa miesiące po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, gdy stosunki USA-Rosja były pod znacznym napięciem. Negocjacje te ustanowiły szablon dla dalszych rozmów kanałami zakulisowymi między USA i Rosją w sprawie wymiany — kulminacją było w tym tygodniu przełomowe uwolnienie 24 więźniów.
Po uwolnieniu Reeda Biden powiedział w oświadczeniu: „Nie spoczniemy, dopóki Paul Whelan i inni nie dołączą do Trevora w kochających ramionach rodziny i przyjaciół”.
Grudzień 2022 | Brittney Griner
Niecały rok po uwolnieniu Reeda, amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner została wymieniona na skazanego rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta w ramach transakcji o dużej wadze, do której doszło na tle pogarszających się stosunków między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie Ukrainy.
Griner została zatrzymana na lotnisku w Moskwie z wkładami do waporyzatorów zawierającymi olej konopny w bagażu. Zawodniczka miała receptę na medyczną marihuanę w USA, ale marihuana jest nielegalna w Rosji. Po 10 miesiącach aresztu została zwolniona z jednej z najbardziej znanych kolonii karnych w Rosji.
Negocjacje, które doprowadziły do wymiany – w pewnym momencie podobno omawiano również uwolnienie Krasikova i Whelana – były złożone. Griner i Bout zostali wymienieni na lotnisku Al Bateen Executive Airport w Abu Zabi.
Wrzesień 2023 | Umowa USA-Iran
Iran i USA mają historię wymiany więźniów, która sięga 1979 r., kiedy to doszło do przejęcia ambasady USA i kryzysu zakładników w Teheranie po rewolucji islamskiej.
Ostatnia duża wymiana zdań miała miejsce w zeszłym roku, gdy zagorzali wrogowie wymienili się pięcioma więźniami w ramach umowy zawartej przy mediacji Kataru, na mocy której USA zgodziły się na uwolnienie prawie 6 mld dolarów z irańskich pieniędzy naftowych zamrożonych przez Koreę Południową.
Wśród Amerykanów znaleźli się biznesmeni Siamak Namazi i Emad Shargi oraz ekolog Morad Tahbaz. USA stwierdziły, że wszyscy oni są przetrzymywani w więzieniu Evin w Teheranie w celu uzyskania wpływów politycznych.
Irańczycy to Mehrdad Ansari, który rzekomo zdobył sprzęt, który mógłby być używany do celów wojskowych, oraz Reza Sarhangpour Kafrani, oskarżony przez USA o nielegalny eksport sprzętu laboratoryjnego do Iranu. Teheran zaprzeczył tym zarzutom.
Wymiana nie zapowiadała bardziej przyjaznych relacji. Niecały miesiąc później napięcia między Iranem a USA wzrosły, gdy główny sojusznik Iranu na Bliskim Wschodzie, Izrael, rozpoczął wojnę w Gazie.