Waszyngton:
Stany Zjednoczone uznały w czwartek przeciwnika prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i kandydata opozycji, Edmundo Gonzaleza, za zwycięzcę spornych wyborów prezydenckich w Wenezueli, odrzucając tym samym twierdzenia Maduro o zwycięstwie.
„Biorąc pod uwagę przytłaczające dowody, dla Stanów Zjednoczonych i, co najważniejsze, dla narodu wenezuelskiego jest jasne, że Edmundo Gonzalez Urrutia zdobył najwięcej głosów w wyborach prezydenckich w Wenezueli 28 lipca” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu w czwartek.
W oświadczeniu Waszyngtonu nie wykroczono poza gratulacje za „udaną kampanię”, co jest najbliższą sytuacją, jaka miała miejsce w USA od czasu niedzielnych, kontrowersyjnych wyborów, do uznania Gonzaleza za nowego lidera kraju OPEC.
Spór o wyniki wyborów prezydenckich wywołał protesty w Wenezueli. Wenezuelska rada wyborcza ogłosiła Maduro, który sprawuje władzę od 2013 r., zwycięzcą wyborów 28 lipca, zdobywając 51% głosów.
Jednak opozycja twierdzi, że zdobycie około 90% głosów wskazuje, że Gonzalez otrzymał ponad dwukrotnie większe poparcie niż urzędujący prezydent. Jest to zgodne z niezależnymi sondażami przeprowadzonymi przed wyborami.
Opozycja opublikowała szczegółowe zestawienia na publicznej stronie internetowej, natomiast rząd jak dotąd nie udostępnił żadnych informacji poza całkowitą liczbą głosów oddanych na każdego kandydata w kraju.
Oświadczenie Blinkena z czwartku nie zagroziło nowymi sankcjami wobec Wenezueli, ale zasugerował możliwe „działania karne”. Agencja Reuters poinformowała we wtorek, że Waszyngton rozważa nowe sankcje po spornych wyborach.
„W pełni popieramy proces przywracania norm demokratycznych w Wenezueli i jesteśmy gotowi rozważyć sposoby jego wzmocnienia wspólnie z naszymi międzynarodowymi partnerami” – powiedział Blinken.
Blinken zaapelował również o ochronę i bezpieczeństwo liderów opozycji.
„Organy ścigania i siły bezpieczeństwa nie powinny stać się instrumentem przemocy politycznej, stosowanym przeciwko obywatelom korzystającym ze swoich praw demokratycznych” – powiedział.
Prezydenci Brazylii, Meksyku i Kolumbii zaapelowali w czwartek do Wenezueli o opublikowanie szczegółowych wyników głosowania w związku ze sporem o wyniki wyborów prezydenckich.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)