Reprezentacje Francji, Niemiec i Zambii w piłce nożnej kobiet zaprzeczyły, jakoby używały dronów do szpiegowania treningów drużyn przeciwnych.
W wewnętrznym e-mailu główny trener reprezentacji Kanady Bev Priestman, który został zawieszony na rok przez FIFA po przyznaniu się do stosowania dronów podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., oskarżył 10 najlepszych drużyn o stosowanie tych samych tajnych metod.
„…dla skautingu może to być różnica między wygraną a przegraną, a wszystkie 10 najlepszych drużyn tak robią” – napisał Priestman w wewnętrznym e-mailu z 20 marca 2024 r.
Jednakże po tym, jak najwyżej notowane federacje — Hiszpania, Francja, Niemcy, USWNT, Japonia, Brazylia, Australia, Kolumbia, Nowa Zelandia, Nigeria i Zambia — na igrzyskach olimpijskich w Paryżu zostały powiadomione przez Lekkoatletycznykilku zaprzeczyło temu i skrytykowało twierdzenia Priestmana.
„Chcemy jedynie stwierdzić, że Francuska Federacja nigdy nie stosuje żadnych metod szpiegowania drużyn przeciwnych” – oświadczyła Francuska Federacja Piłki Nożnej (FFF). „Dodajemy również, że jeśli poczta istnieje, stanowczo odrzucamy te bezpodstawne oskarżenia”.
GŁĘBIEJ
Skandal z udziałem szpiegów podczas igrzysk olimpijskich w piłce nożnej w Kanadzie wyjaśniony: co wiemy, kto jest zamieszany i co dalej
„Team Zambia nie używa dronów do szpiegowania naszych przeciwników” – powiedział rzecznik Team Zambia. „Nasze podejście do przygotowania do meczu opiera się na tradycyjnych metodach analizy i skautingu.
„Z całym szacunkiem nie zgadzamy się z twierdzeniem pani Priestman, że „wszystkie 10 najlepszych zespołów” stosuje takie praktyki. Zespół Zambia utrzymuje wysokie standardy etyczne w naszych strategiach przygotowań i rywalizacji.
„Choć zdajemy sobie sprawę z wagi dogłębnej analizy meczu, osiągamy to za pomocą legalnych środków, które nie wiążą się z nieautoryzowanym nadzorem innych drużyn.
„Naszym celem pozostaje rozwijanie umiejętności naszych graczy, pracy zespołowej i zrozumienia taktyki poprzez naszą oddaną ławkę techniczną i analityków. Wierzymy w uczciwą grę i rywalizację z uczciwością na arenie światowej”.
Reprezentacja Niemiec kobiet również zaprzeczyła, jakoby używała dronów do szpiegowania treningów drużyny przeciwnej. Nie skomentowała jednak oskarżeń Priestman.
Hiszpania, reprezentacja kobiet USA, Japonia, Brazylia, Australia, Kolumbia, Nowa Zelandia i Nigeria nie odpowiedziały na LekkoatletycznyProśba o komentarz.
Anglia, Szwecja i Holandia, które znajdowały się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu FIFA, gdy Priestman wysłała swój e-mail w marcu, ale nie były na igrzyskach olimpijskich, również zostały poproszone o komentarz.
English FA odmówiło ujawnienia tej informacji, ale działacze prywatnie zaprzeczyli, że używanie dronów do monitorowania przygotowań przeciwników było częścią sposobu, w jaki drużyna przygotowywała się do meczów. Szwecja również zaprzeczyła używaniu dronów, a Holandia nie odpowiedziała.
Nowa Zelandia, pierwszy przeciwnik Kanady w Paryżu, złożył skargę lokalnej policji po tym, jak członkowie personelu zauważyli drona latającego nad ich sesją treningową przed meczem otwarcia.
Jak poinformował Kanadyjski Komitet Olimpijski (COC), dron został namierzony do jego operatora, Josepha Lombardiego, który był „nieupoważnionym analitykiem” kanadyjskiej drużyny kobiet.
Obrońcy tytułu, reprezentacja Kanady, stracili sześć punktów w grupie kwalifikacyjnej do igrzysk olimpijskich i zostali ukarani przez FIFA grzywną w wysokości 175 720 funtów. Preistman, Lombardi i inna działaczka, Jasmine Mender, zostali zawieszeni na cały rok.
W środę Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) oddalił apelację Kanady o uchylenie decyzji o odjęciu punktów — na kilka godzin przed tym, jak Kanada zapewniła sobie awans do ćwierćfinału, pokonując Kolumbię 1:0. Pod nieobecność Priestmana drużyną zarządzał asystent trenera Andy Spence.
W oświadczeniu Canada Sport stwierdziło, że jest „rozczarowane” odrzuceniem ich apelacji, dodając, że „wciąż uważają, że nasi zawodnicy nie powinni być niepotrzebnie karani za czyny, których nie popełnili”.
GŁĘBIEJ
Skandal związany ze szpiegostwem na igrzyskach olimpijskich w Kanadzie: Nierozwiązane pytania i możliwe kary
(Górne zdjęcie: Alex Grimm – FIFA/FIFA via Getty Images)