Prezydent Wietnamu To Lam został formalnie mianowany nowym szefem Partii Komunistycznej, najwyższego stanowiska w kraju, dwa tygodnie po śmierci poprzedniego sekretarza generalnego.
Nguyen Phu Trong zmarł 19 lipca po tym, jak od 2011 r., kiedy został szefem partii, dominował w wietnamskiej polityce.
W swoim pierwszym przemówieniu jako przywódca w sobotę Lam obiecał przejąć i promować spuściznę Tronga, nie wprowadzać żadnych zmian w polityce zagranicznej, skupić się na realizacji celów rozwoju społeczno-ekonomicznego Wietnamu i kontynuować kampanię przeciwko korupcji.
„W nadchodzącym czasie praca nad zwalczaniem korupcji będzie kontynuowana z zaciętością” – powiedział Lam na konferencji prasowej. „Osobiście czuję się szczęściarzem, że mam duże doświadczenie w prowadzeniu kampanii antykorupcyjnej w czasie, gdy pracowałem w ministerstwie policji”.
Lam został wybrany na prezydenta w maju po tym, jak poprowadził szeroko zakrojoną kampanię głośnych śledztw przeciwko korupcji jako minister policji. Zastąpił Vo Van Thuonga, który piastował to stanowisko przez około rok, kiedy odszedł z powodu oskarżeń o nieokreślone wykroczenia.
67-latek tymczasowo przejął obowiązki szefa partii 18 lipca, dzień przed śmiercią Tronga, ponieważ jego stan zdrowia się pogorszył. W sobotę powiedział, że przejmuje stery z powodu „pilnej potrzeby zapewnienia przywództwa partii”.
Nie było jasne, czy Lam zachowa oba najwyższe stanowiska do zakończenia sesji ustawodawczej w 2026 r., czy też zostanie wybrany nowy prezydent.
Według Reutersa urzędnicy i dyplomaci powiedzieli, że partia rozważała możliwość mianowania nowego prezydenta, aby Lam mógł skupić się na stanowisku szefa partii. Dyskusje mogą być nadal w toku, powiedział agencji informacyjnej jeden z dyplomatów w sobotę.
Zdaniem obserwatorów, jeśli Lam zachowa oba stanowiska, może zwiększyć swoje uprawnienia i ewentualnie przyjąć bardziej autokratyczny styl przywództwa, podobny do tego, jaki stosuje Xi Jinping, który jest szefem chińskiej partii i prezydentem państwa.
Oznaczałoby to zmianę dla Wietnamu, gdzie podejmowanie decyzji odbywa się w sposób bardziej kolektywny, a przywódcy podlegają wielokrotnym kontrolom.
Nie byłoby to jednak niczym bezprecedensowym.
Trong piastował oba najwyższe stanowiska przez prawie trzy lata, do kwietnia 2021 r., po śmierci byłego prezydenta.