Mówiąc do Międzynarodowy Festiwal Filmowy w 2004 r. scenarzysta „Obcego” Walter Hill ujawnił sekret, dlaczego zdecydował się nazwać nieszczęsny statek kosmiczny w filmie „Nostromo” (na podstawie powieści Josepha Conrada): „Żadnego konkretnego metaforycznego pomysłu” — powiedział Hill. „Po prostu pomyślałem, że to dobrze brzmi”.
Reżyser i współscenarzysta „Obcy: Romulus” Fede Álvarez miał nieznacznie więcej do powiedzenia na temat znaczenia „Romulusa” w nowym wywiadzie dla Magazyn SFX. Główna akcja filmu rozgrywa się na opuszczonej stacji kosmicznej Renaissance, po tym jak dryfuje ona na orbitę kolonii zwanej Jackson’s Star. Renaissance jest podzielony na dwie części: jedna nazywa się Romulus, druga Remus. Nazwy zostały zaczerpnięte z rzymskiego mitu o braciach bliźniakach, którzy zostali wychowani od niemowlęctwa przez wilczycę. Zgodnie z historią Romulus zabił swojego brata Remusa i założył miasto i królestwo Rzym — nazwane oczywiście na jego cześć.
„Weyland-Yutani ma tendencję do skłaniania się ku mitologii rzymskiej” – zauważył Álvarez. „Niektóre z ich planet noszą nazwy rzek rzymskich itd.” (Acheron, planeta, na której znajduje się kolonia Hadley’s Hope w „Obcym”, bierze swoją nazwę od rzeki w mitologii greckiej i rzymskiej, która niesie dusze zmarłych do podziemi). „Istnieje więc stałe połączenie między firmą a Imperium Rzymskim”.
Ale w „Romulusie” jest coś więcej niż fetyszyzacja Imperium Rzymskiego przez Weyland-Yutani. Nazwa jest symbolem obsesji firmy na punkcie ksenomorfów i ma również związek z główną obsadą filmu.
W filmie „Obcy: Romulus” wszystko kręci się wokół rodzeństwa
Podobnie jak w przypadku oryginalnego „Obcego”, fabuła „Romulusa” koncentruje się na małej grupie ludzi i robocie. Jednak w przeciwieństwie do Asha granego przez Iana Holma, Andy grany przez Davida Jonssona nie ukrywa swojej syntetycznej natury. „Mieliśmy tak wiele niesamowitych syntetyków [in the franchise] ale nigdy nie mieliśmy takiego rodzaju relacji”, powiedział Jonsson SFX. „Andy był w zasadzie oddany Rain [Cailee Spaeny] przez jej ojca, zanim zmarł, jako coś, co ją strzeże. Nieuchronnie ta relacja stała się relacją brata i siostry.”
Kiedy Renesans wkracza na niebo nad Gwiazdą Jacksona, Rain wykorzystuje okazję, by zejść z tej nędznej skały i znaleźć lepszą przyszłość. Dołącza do niej były chłopak Tyler (Archie Renaux), siostra Tylera, Kay (Isabela Merced), kolega Tylera z kopalni Bjorn (Spike Fearn) i adoptowana siostra Bjorna, Navarro (Aileen Wu). „Sześć głównych postaci to w pewnym sensie trzy pary o różnych aspektach rodzeństwa” – Álvarez opisał w SFX. „Powiązani krwią. Powiązani po prostu przez dorastanie w tym samym domu i uważanie kogoś za brata”.
Imię „Romulus” jest mrocznym omenem dla trzech par rodzeństwa, biorąc pod uwagę, jak kończy się historia Romulusa i Remusa, a Álvarez zapowiada, że film będzie eksplorował „ludzi szanujących koncepcję bycia czyimś bratem lub siostrą i ludzi zaniedbujących to”. Chronologicznie „Romulus” rozgrywa się między wydarzeniami z „Obcego” (w którym android uważał swoich ludzkich towarzyszy załogi za „zbędnych”) i „Obcych” (w którym „Sztuczna osoba” Lance’a Henriksena Bishop okazało się, że ma dość heroiczne programowanie). Będzie ciekawie zobaczyć, czy Andy uszanuje swoje rodzeństwo z Rain, czy je zaniedbuje — i odwrotnie.
Romulus, Prometeusz i inne nieszczęśliwe opowieści
A ostatnia promocja „Obcy: Romulus” zaplanował swoje miejsce na osi czasu, prezentując klipy z obu filmów: „Prometeusz” i „Obcy: Przymierze”, które były prequelami oryginalnego „Obcego”. Jest tam oczywiste powiązanie z tematem bliźniaków; „Prometeusz” wprowadził androida Davida, granego przez Michaela Fassbendera, a „Przymierze” postawiło go twarzą w twarz z jego identycznym bliźniakiem, Walterem One. Związek Davida i Waltera ostatecznie zakończył się tak samo, jak związek Romulusa i Remusa (ale dopiero po zrobili się naprawdę homoerotyczni z fletem).
Istnieje również głębsze powiązanie tematyczne. Tytułowy statek Weyland-Yutani w „Prometeuszu” wziął swoją nazwę od Tytana z mitologii greckiej, który ukradł ogień bogom i podarował go śmiertelnikom. Odzwierciedlał ambicję Petera Weylanda (Guy Pearce), aby znaleźć Inżynierów, stwórców ludzkości, i dowiedzieć się od nich sekretu wiecznego życia.
Tytuł „Romulus”, według Álvareza, „ma również związek z szerszym obrazem działań Weyland-Yutani i kradzieżą przez ludzi daru silniejszego gatunku — karmienia piersią wilczycy”. Biorąc pod uwagę stan, w jakim znajduje się Renesans, gdy załoga dzielnych młodych kolonistów trafia na pokład, wydaje się, że ta próba Weyland-Yutani wykorzystania mocy silniejszego obcego gatunku poszła równie dobrze, jak wszystkie inne.
„Obcy: Romulus” wejdzie na nasze ekrany 16 sierpnia 2024 roku.