Nowe Delhi:
W ciągu dwóch odrębnych kadencji i 20 lat, kiedy była premierem Bangladeszu, trwające protesty, w których zginęło ponad 300 osób, są prawdopodobnie największym testem dla Sheikh Hasiny. Co najmniej 98 osób zginęło, a setki zostało rannych w Bangladeszu w niedzielę, gdy policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, aby rozproszyć dziesiątki tysięcy osób domagających się rezygnacji premier Hasiny. Przemoc była jednym z najbardziej śmiercionośnych dni w niedawnej historii niepokojów społecznych w Bangladeszu, przekraczając liczbę 67 zgonów zgłoszonych 19 lipca, gdy studenci protestowali przeciwko systemowi kwotowemu na stanowiska rządowe.
Ale co doprowadziło do śmiertelnych zamieszek w Bangladeszu?
Protesty, które rozpoczęły się pod koniec zeszłego miesiąca, przybrały dramatyczny obrót, gdy studenci-aktywiści na Uniwersytecie w Dhace, największym w kraju, starli się gwałtownie z policją i prorządowymi kontrmanifestantami. Źródła tych protestów tkwią w kontrowersyjnym systemie kwotowym, który rezerwuje do 30 procent stanowisk rządowych dla członków rodzin weteranów wojny o niepodległość Bangladeszu z Pakistanem w 1971 r.
Protestujący twierdzą, że ten system jest dyskryminujący i faworyzuje zwolenników partii Awami League premier Hasiny. Opowiadają się za systemem opartym na zasługach, który zastąpi obecny parytet.
System kwotowy, ustanowiony w 1972 r. i krótko zniesiony w 2018 r., zanim został przywrócony, jest stałym źródłem sporów. Krytycy twierdzą, że niesprawiedliwie faworyzuje zwolenników Awami League i ogranicza możliwości innych wykwalifikowanych kandydatów. Publiczne wypowiedzi premier Hasiny jeszcze bardziej zaogniły sytuację, co doprowadziło do nasilenia protestów.
Protesty wykroczyły poza kwestię kwot i przekształciły się w szerszy ruch antyrządowy, zyskując poparcie różnych grup społecznych, w tym gwiazd filmowych, muzyków, a nawet producentów odzieży. Piosenki rapowe i kampanie w mediach społecznościowych wzmocniły apele o rezygnację Hasiny.
Premier Hasina, która rządzi od 2009 r. i zapewniła sobie czwartą kadencję z rzędu w styczniu dzięki wyborom zbojkotowanym przez główną opozycję, Bangladesh Nationalist Party, jest oskarżana o umacnianie władzy za pośrednictwem instytucji państwowych i tłumienie sprzeciwu. Niedawna przemoc uwypukla rosnące niezadowolenie i żądania zmian wśród ludności Bangladeszu.
Szybka eskalacja
Protestujący studenci ogłosili dziś program „Marszu na Dhakę”.
Domy przedstawicieli publicznych, 20 biur Awami League, posterunki policji i inne instalacje rządowe zostały zaatakowane, zdewastowane i podpalone w 39 dystryktach. Doszło do starć między protestującymi a liderami Awami League i jej organizacjami stowarzyszonymi w kilku dystryktach.
Rezydencje i biura ministrów partii rządzącej, ministrów stanu, parlamentarzystów i liderów Ligi Awami zostały zdewastowane w co najmniej 14 różnych miejscach.
W odpowiedzi na zamieszki rząd ogłosił bezterminową godzinę policyjną w całym kraju, rozpoczynającą się o 18:00 w niedzielę, co było pierwszym tego typu krokiem podczas obecnej fali protestów. Ogłoszono również trzydniowe święto ogólne rozpoczynające się w poniedziałek. Ponadto rząd zamknął usługi internetowe.
Demonstranci zablokowali główne autostrady i rozpoczęli program braku współpracy, co doprowadziło do eskalacji przemocy w całym kraju. Posterunki policji i biura partii rządzącej stały się celami, pojawiły się doniesienia o poważnych starciach i znacznych ofiarach. Trzynastu policjantów zostało pobitych na śmierć w Sirajganj, a domy dwóch prawodawców zostały podpalone.
Zamieszki nie ograniczały się do Dhaki, ale rozprzestrzeniły się na cały kraj. W centralnym dystrykcie Munsiganj zginęło dwóch pracowników budowlanych, a 30 zostało rannych podczas starcia trzech stron, w którym uczestniczyli protestujący, policja i działacze partii rządzącej.
Dalsze starcia w Pabna, Feni, Lakshmipur, Narsingdi, Rangpur, Magura i innych dystryktach spowodowały dodatkowe ofiary. W Dhace zdewastowano szpital i podpalono cztery fabryki odzieżowe. Decyzja rządu o zamknięciu szybkich usług internetowych, w tym platform mediów społecznościowych, zwiększyła chaos.
Rozporządzenia rządowe
Dostawcy usług telekomunikacyjnych w Bangladeszu otrzymali polecenie wyłączenia usług 4G, co skutecznie uniemożliwiło dostęp do Internetu. Protesty początkowo ustały po tym, jak Sąd Najwyższy zniósł większość kwot, ale zostały wznowione sporadycznie, domagając się sprawiedliwości dla zabitych.
Szef sztabu armii Bangladeszu, generał Waker-Uz-Zaman, nakazał oficerom zapewnienie bezpieczeństwa życia, mienia i instalacji państwowych. Mimo to protestujący nadal łamali godzinę policyjną, co doprowadziło do dalszych starć i ofiar.
Społeczność międzynarodowa, w tym Indie, odradza obywatelom Bangladeszu podróżowanie do tego kraju.