Skamieniałości w pokrywie lodowej Grenlandii ujawniają zwiększone ryzyko wzrostu poziomu morza – SofolFreelancer


Grenlandia już wcześniej topniała, a w miarę ocieplania się klimatuto będzie roztopić się ponownie — tym razem prowadząc, jak ostrzegają naukowcy, do wzrostu poziomu morza o 20–25 stóp.

Podczas jednego z cieplejszych okresów w ciągu ostatnich 1,1 miliona lat, środek, a nie tylko krawędzie, masywnej pokrywy lodowej Grenlandii stopniały, jak wykazały nowe badania, ustępując miejsca suchemu i jałowemu „krajobrazowi tundry”, który był domem dla różnych owadów i roślin. Odkrycia te zostały przedstawione w nowym artykule opublikowanym dzisiaj w Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Gdy pokrywa lodowa początkowo topniała, w atmosferze znajdowało się mniej gazów cieplarnianych niż obecnie. Teraz, gdy więcej dwutlenku węgla w atmosferzeNaukowcy twierdzą, że pokrywa lodowa Grenlandii jest bardziej podatna na topnienie, niż wcześniej sądzono.

„Grenlandia istnieje od 2,7 miliona lat, a jej lód jest obecny” – powiedział Paweł Biermannaukowiec z University of Vermont, który współprowadził nowe badanie. „Teraz są pewne dowody na to, że ta pokrywa lodowa jest krucha”.

Naukowcy badali materiały znajdujące się pod pokrywą pokrywy lodowej Grenlandii, największy na półkuli północnejod 2014 roku. Badali osady z dna rdzenia lodowego — nazwanego GISP2 — pobranego z głębokości dwóch mil pod powierzchnią, w centrum pokrywy lodowej, prawie 30 lat temu.

Jednouncjowa próbka osadu była wypełniona wskazówkami dotyczącymi przeszłości Grenlandii. Maleńkie czarne plamki, umieszczone pod mikroskopem, ujawniły oko owada, arktyczne ziarno maku, części arktycznej wierzby oraz drobne kawałki grzyba glebowego i mchu kolczastego — to, co Bierman nazwał „zamrożonym ekosystemem pod lodem”.

20x-noedf-ciemny-2.jpg
Tarcza pąków wierzby, nasiona maku arktycznego, ciała grzybów i megaspory mchu kolczastego znalezione w próbce gleby GISP2 widziane pod mikroskopem.

Halley Mastro

Zdaniem badaczy skamieniałości stanowią „bezpośrednie potwierdzenie” faktu, że 90% pokrywy lodowej kiedyś zniknęło.

„Znalezienie tych skamieniałości w środku pokrywy lodowej jest jednoznacznym dowodem na to, że lód Grenlandii zniknął [in the past]„, powiedział Bierman. „A gdy raz stracisz środek pokrywy lodowej, stracisz wszystko”.

Odkrycia te potwierdzają hipotezę „kruchej Grenlandii”: według niej natura, niezależnie od wpływu człowieka, spowodowała stopienie się pokrywy lodowej co najmniej raz od momentu jej powstania – powiedział Bierman.

Powierzchnia pokrywy lodowej Grenlandii wynosi 656 000 mil kwadratowych. obecnie obejmuje około 80% terytorium wyspyAby to ująć w perspektywie, jest to około trzy razy większy obszar niż Teksas.

massey-gisp2dome-greenland90.jpg
Kopuła wiertnicza i obóz dla GISP2 w Summit Greenland.

Christine Massey

NASA, która zmapowała utratę lodu na Grenlandii, mówi, że arkusz „szybko zanikał w ciągu ostatnich kilku lat” powodując wzrost globalnego poziomu morza o około 0,03 cala rocznie. Topniejąca masa lodu Grenlandii jest obecnie głównym czynnikiem wzrostu poziomu morza, według Biermana.

„We wczesnych latach ocieplenia klimatu to lodowce górskie były odpowiedzialne za topnienie i dodawanie wody do oceanu” – powiedział. „Teraz to Grenlandia”.

Chociaż może minąć kilka tysięcy lat, zanim cała masa Grenlandii się roztopi, Bierman powiedział, że konsekwencje będą straszne: setki milionów ludzi mogą stracić swoje domy i firmy. Miejsca, które są nam bliskie i drogie, zostaną utracone.

„Jak lubię mówić, gdy ludzie mnie pytają, dlaczego to ma znaczenie? Mówię: pomyśl o swojej ulubionej plaży. A potem wyobraź sobie swoją ulubioną plażę z 25 stopami wody na niej” — powiedział Bierman.

Leave a Reply