Społeczność arabsko-druzyjska pogrążona w żałobie po ataku rakietowym na boisko piłkarskie na Wzgórzach Golan – SofolFreelancer


(Rozmowa) — Wieś Majdal Szams pogrążona jest w żałobie od 27 lipca 2024 r.: dnia, w którym rakieta uderzyła w boisko piłkarskiezabijając 12 dzieci i raniąc dziesiątki innych.

W całym Izraelu ludzie są oburzeni strajkiem – najbardziej śmiercionośny dzień dla cywilów kraju od masakry przeprowadzonej przez Hamas 7 października 2023 r., która wywołała obecną wojnę. Ale Majdal Szams jest domem dla społeczności, której relacje z Izraelem są podwójnie skomplikowane: Druzów mieszkających na Wzgórzach Golan, które Izrael zdobył w 1967 r. i zaanektował w 1981 r.

Druzowie, grupa etniczna i religijna, żyją na całym Bliskim Wschodzie. W Izraelu są uważani za najbardziej zintegrowana arabska mniejszość w kraju. Jednak mają spotkał się z dyskryminacją i zmagali się z określeniem swojego miejsca w społeczeństwie izraelskim – szczególnie od 2018 rokukiedy kraj uchwalił prawo potwierdzające jego tożsamość jako państwa narodu żydowskiego.

Jestem historyk i politolog skupiając się na współczesnym Izraelu i mniejszościach etnicznych, w tym Druzach. Jako Druz jestem głęboko związany z bogatą historią, kulturą i złożoną dynamiką mojej społeczności w Izraelu i szerszym regionie.

Druzowie na całym świecie

Druzowie, monoteistyczna wiara znana jako al-Tawhid, czyli unitaryzm, powstała około 1000 r. n.e. na terenie dzisiejszego Egiptu. Przez krótki okres przywódcy tej wiary rozszerzyli „al-da’wa”, czyli „wezwanie”, zapraszając ludzi do przyjęcia nowa wiara.

Od tego czasu jednak, aby zostać uznanym za członka, trzeba się urodzić z rodziców Druzów. Obcym ​​nie wolno się nawracać.

Druzowie dzielą pewne tradycje z innymi muzułmanami i Arabami, takie jak świętowanie święta Eid al-Adha i przestrzeganie podobnych ograniczeń dietetycznych. Centralną zasadą wiary Druzów jest wiara w reinkarnację duszy po śmierci, co pomaga podtrzymywanie poczucia jedności i tożsamości wśród Druzów przez granice.

Druzyjska kobieta, której rodzina została rozdzielona podczas wojny w 1967 r. i która miała część krewnych w Syrii i na Wzgórzach Golan, czeka na granicy między Izraelem a Syrią w 2008 r.
Menahem Kahana/AFP za pośrednictwem Getty Images

Całkowita liczba Druzów na świecie jest niepewna, szacuje się, że jest ich od 1 do 2 milionów. Większość mieszka na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, Libanie, Izraelu i Jordanii. Społeczności diaspory Druzów można znaleźć w różnych krajach Europy, Ameryka północna i Ameryki Południowej, tak samo jak Australia.

Druzowie w Izraelu

Obecność Druzów w regionie Palestyny, który obecnie obejmuje Izrael i terytoria palestyńskie, była kiedyś silna, ale zmalała pod koniec okresu osmańskiego. W pierwszej połowie XX wieku, w okresie brytyjskiego mandatu Palestyny, populacja Druzów wynosiła mniej niż 10 000.

Po wojnie arabsko-izraelskiej z 1948 r. – jak Izraelczycy nazywają ją wojną o niepodległość a Palestyńczycy nazywają to Nakbąlub „katastrofy” – Druzom pozwolono pozostać w ich wioskach w nowo powstałym państwie Izrael.

Od 2024 r. populacja Druzów w Izraeluwliczając Wzgórza Golan, wynosi około 152 000 – mniej niż 2% populacji kraju. Zdecydowana większość mieszka we wsiach i miasteczkach, w których większość stanowią Druzowie.

Większość Druzów w Izraelu identyfikują się jako Druzowie, Arabowie i IzraelczycyPodobnie jak większość obywateli żydowskich, mężczyźni Druzowie są zobowiązani przez prawo służyć w izraelskiej armiico przyczyniło się do ich integracji ze społeczeństwem i polityką Izraela.

W ostatnich latach wiele miejscowości zamieszkanych w większości przez Arabów odnotowało poprawę dzięki zwiększone finansowanie edukacji przez rządtransport publiczny i inne usługi. Podobnie jak inni Arabowie w IzraeluJednakże Druzowie borykają się z dysproporcjami w zatrudnieniu, dochodach i dostępie do podstawowych usług w porównaniu z Żydami z Izraela.

Na szczycie tych zmagań znajdują się wzrastająca przestępczość i brak mieszkań.

Na przykład w ustawodawstwie z 2017 r. o nazwie Prawo Kaminitza pozwolił rządowi na podjęcie surowszych środków przeciwko nielegalnej budowie, w tym burzenie domów i nakładanie wysokich grzywien. Arabsko-palestyńscy obywatele, w tym Druzowie, oskarżają urzędników o nieproporcjonalne atakowanie ich społeczności. Twierdzą, że nie inwestując tak dużo w planowanie budownictwa mieszkaniowego na obszarach zamieszkanych przez większość arabską, rząd nie pozostawia im innego wyboru, jak tylko budować na ich własnych prywatnych gruntach bez zezwoleń.

Przemijanie „Prawo państwa narodowego” w Izraelu” w 2018 r. stanowił ważny moment dla Druzów. Od momentu założenia kraju, kraj ten balansował na granicy bycia zarówno państwem „żydowskim, jak i demokratycznym”. Jednak ustawa z 2018 r. zdefiniowała Izrael jako państwo narodowe narodu żydowskiego, nie definiując demokratycznych cech kraju. Zdegradowała język arabski z języka urzędowego do języka o „specjalnym statusie” i traktuje „rozwój osadnictwa żydowskiego jak
wartość narodowa
Krytycy obawiali się, że może to być sygnał dalsza dyskryminacja mniejszości nieżydowskiejktórzy stanowią około 20% populacji Izraela, wliczając Druzów.

Szereg mężczyzn siedzi przed tłumem ludzi stojących i machających flagami.

Duchowy przywódca Druzów, szejk Mowafaq Tafik (w środku), siedzi podczas wiecu Druzów przeciwko izraelskiemu projektowi ustawy o państwie żydowskim w Tel Awiwie w 2018 r.
Zdjęcie AP/Sebastian Scheiner

Druzowie na Wzgórzach Golan

Izrael zdobył Wzgórza Golan od Syrii w 1967 roku, podczas wojny, którą Izraelczycy nazywają Wojną Sześciodniową, podczas gdy Arabowie nazywają ją Al-Naksa, czyli „porażką”. Obszar ten został zaanektowany w 1981 roku, chociaż Stany Zjednoczone jest jedynym innym krajem, który uznaje Wzgórza Golan za część Izraela.

Wzgórza Golan jest domem dla czterech wiosek Druzówz około 25 000 mieszkańców. Majdal Szams, miejsce ataku z lipca 2024 r., jest największym.

Tradycyjnie Druzowie z Golan uważają się za Syryjczyków. Większość odmówiła zostania obywatelami Izraela, mimo że izraelskie prawo aneksji im na to pozwala. Jednak coraz większa liczba Druzów z Golan złożyła wniosek o obywatelstwo w ciągu ostatniej dekady, a szacuje się, że obecnie 20% do 25% stanowią Izraelczycy.

Niewielka grupa mężczyzn ubranych na czarno i w białych kapeluszach macha trzema kolorowymi flagami, patrząc na suchy, pagórkowaty krajobraz.

Duchowni druzyjscy w Madżdal Szams machają flagami społeczności druzyjskiej po drugiej stronie granicy z Syrią, protestując przeciwko politycznemu wykorzystaniu ofiar ataku rakietowego w ich miasteczku.
Zdjęcie AP/Leo Correa

Wiele Druzowie z Golanu również uczęszczają na izraelskie uniwersytety – znacząca zmiana, gdyż przed wojną domową w Syrii mogli przekraczać granicę i studiować na syryjskich uniwersytetach bezpłatnie.

Zmiany te przypisuje się reakcjom ubocznym konfliktu w Syrii, względom edukacyjnym i ekonomicznym oraz polityce Izraela. Na przykład, wybory samorządowe w czterech miejscowościach zamieszkanych przez Druzów odbyły się po raz pierwszy w 2018 r. – chociaż wielu Druzów z Wzgórz Golan nadal się im sprzeciwia, gdyż były one wyrazem sprzeciwu wobec kontroli Izraela.

Stawiając czoła przyszłości

Izrael obwinia Hezbollah za atakpodczas gdy libańska grupa bojowników zaprzeczyła odpowiedzialności. Po ataku rakietowym niektórzy Druzowie w Izraelu wezwał do odwetupodczas gdy Druzowie na Wzgórzach Golan wzywał do spokoju.

Przywódcy religijni Druzów w Libanie, Syrii i Izraelu wezwali do powściągliwości, ale wezwali również rządy i społeczność międzynarodową do pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za incydent i wezwał koniec trwającej wojny w Strefie Gazy.

Dwanaście plastikowych krzeseł ustawionych w rzędzie na rondzie, przykrytych białymi tkaninami z wypisanymi na nich imionami.

Zdjęcia 12 dzieci i nastolatków, którzy zginęli w ataku rakietowym w Madżdal Szams, oraz krzesła z ich nazwiskami.
Zdjęcie AP/Leo Correa

Moim zdaniem atak znacząco wpłynie na społeczności druzyjskie. Może oddalić Druzów z Golan od ich syryjskiej tożsamości, tworząc bardziej wspólne przeznaczenie z Izraelem. Izrael mógłby wykorzystać ten moment, aby rozszerzyć integrację Druzów z Golan ze społeczeństwem izraelskim, podobnie jak innych Druzów w Izraelu. Z drugiej strony incydent może stworzyć dalsze podziały w Libanie i Syrii między Druzami a innymi społecznościami.

(Rami Zeedan, profesor nadzwyczajny studiów izraelskich, University of Kansas. Poglądy wyrażone w tym komentarzu niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Religion News Service.)

Rozmowa

Leave a Reply