Prezydent Tajwanu Lai Ching-te klaszcze podczas wizyty w obozie wojskowym w Taoyuan na Tajwanie, 23 maja 2024 r.
Anna Wang | Reutera
Analitycy ds. bezpieczeństwa i polityki twierdzą, że w obliczu niepewności związanej z zaplanowanymi na listopad wyborami w USA, Tajwan znajduje się pod rosnącą presją rozbudowy swoich zdolności obronnych i odstraszających wobec Chin.
Minister spraw zagranicznych Tajwanu Lin Chia-lung, w zeszłym miesiącu powiedział reporterom że samorządna wyspa musi polegać na sobie w kwestiach obrony i prawdopodobnie będzie nadal wydawać pieniądze na modernizację sił zbrojnych w obliczu zagrożeń ze strony Chin, które traktują wyspę jak swoją własność.
Komentarze ministra były odpowiedzią na sugestię kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, że Tajpej powinno zapłacić Waszyngtonowi za ochronę wojskową. Trump powiedział, że kraj „nie daje nam nic” i przejął „100% naszego biznesu chipowego”.
Eksperci stwierdzili, że wypowiedzi Trumpa uwypukliły nieprzewidywalność, z jaką mierzy się Tajwan, zwłaszcza po tym, jak prezydent Joe Biden wycofał się z wyścigu i poparł swoją wiceprezydent Kamalę Harris, która ma stosunkowo mniejsze doświadczenie w polityce zagranicznej.
„Nieprzewidywalny” Trump
Podczas gdy Biden „wykazywał się większą konsekwencją w swojej polityce wobec Tajwanu”, Trump od początku swojej pierwszej kadencji udowodnił, że jest „nieprzewidywalny i nieprzewidywalny” – powiedział Stephen Naggy, profesor nauk politycznych i studiów międzynarodowych na Międzynarodowym Uniwersytecie Chrześcijańskim w Tokio w Japonii.
Wynika to w dużej mierze z różnicy strategii między dwoma liderami. Podczas gdy Biden przy kilku okazjach stwierdził, że Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu, Trump wybrał „strategiczną dwuznaczność”, dodał Naggy.
Zaledwie kilka dni po swojej inauguracji Trump został pierwszym prezydentem USA od dziesięcioleci, który komunikować się bezpośrednio z Tajwanem‘S prezydent.
Niedługo potem zasugerował, że Stany Zjednoczone mogą zmienić swoją długo utrzymywaną pozycję że Tajwan jest częścią „jednych Chin”. Jednakże on podobno wycofał się z tego stanowiska podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w lutym 2016 r.
Mimo to, zdaniem Lu-Chung Wenga, profesora nauk politycznych na Sam Houston State University, stanowcze stanowisko Trumpa wobec Chin sprawiło, że wielu mieszkańców Tajwanu uwierzyło, że byłby on skłonny udzielić wyspie znaczącego wsparcia.
Podobnie jak w 2016 r. kandydat startuje polityka twardości wobec Chin i już zaproponował znaczące zaostrzenie wojny handlowej przeciwko temu krajowi.
Zdaniem Muhammada Faizala, pracownika naukowego S. Rajaratnam School of International Studies w Singapurze, bardziej zdecydowana postawa Trumpa 2.0 w sprawie powstrzymania Chin zostałaby przyjęta z zadowoleniem przez rządzącą partię Tajwanu i innych partnerów w regionie Indo-Pacyfiku.
Dodał jednak, że obawiają się również, iż „krótkowzroczne i transakcyjne podejście” Trumpa do stosunków zagranicznych i obronnych – czego przykładem są jego komentarze na temat Tajwanu płacącego Stanom Zjednoczonym za obronę – może ponownie umieścić ich na jego geopolitycznej tarczy.
Tymczasem eksperci, którzy rozmawiali z CNBC, zgodzili się, że druga administracja Trumpa prawdopodobnie będzie pełna Jastrzębie z Chin dla których obrona Tajwanu jest najwyższym priorytetem, nie jest jasne, w jakim stopniu będą oni w stanie wpływać na politykę.
„Myślę, że każdy, kto mówi, że jest pewien, gdzie [the administration] „Głowa im oszalała… Myślę, że stopień nieprzewidywalności byłby większy niż kiedykolwiek” — powiedział Richard Heydarian, doradca polityczny i starszy wykładowca spraw międzynarodowych na Uniwersytecie Filipin.
Jak Harris postrzega sztukę rządzenia?
Po drugiej stronie karty do głosowania znajduje się domniemana kandydatka Demokratów Harris, po tym jak Biden uległ presji i wycofał się z wyścigu z powodu obaw o swój wiek.
Analitycy twierdzą, że należy się spodziewać, że pozostanie ona w miarę spójna z programem Bidena i polityką zagraniczną.
“Widzę [Harris] jako kontynuacja trendów w polityce zagranicznej na przestrzeni ostatnich kilku dekad” – powiedziała Tina Fordham, założycielka Fordham Global Foresight, w wywiadzie dla CNBC:Wymiana światowa” w zeszłym miesiącu.
Dewardric McNeal, dyrektor zarządzający i starszy analityk polityczny w Longview Global, powiedział, że nie ma jasności co do tego, jakie poglądy Harris różnią się od poglądów Bidena, a Pekin będzie uważnie śledził jej pierwsze 100 dni, jeśli wygra.
Jako wiceprezydent Harris ma wyraził poparcie dla Tajwanu I spotkał się z nowym przywódcą wyspyLai Ching-te, w 2022 roku. Jednakże obejmie urząd mając znacznie mniejsze doświadczenie w polityce zagranicznej niż prezydent Biden.
„Chociaż spodziewam się pewnej ciągłości, [with Biden] w jej polityce wobec Chin, kluczowe jest uznanie silnego wpływu, jaki osobowości mają na kształtowanie, tworzenie i realizację polityki”, powiedział McNeal.
„Wiceprezydent Harris nie jest Joe Bidenem i jej podejście do sztuki rządzenia będzie inne” – dodał.
Środki obronne Tajwanu
Ponieważ obaj kandydaci budzą niepewność dla Tajwanu, eksperci polityczni twierdzą, że państwo wyspiarskie jest pod większą presją, aby zintensyfikować działania mające na celu budowę własnych sił odstraszających.
Zdaniem Avy Shen, która w Eurasia Group zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Tajwanu i Chin, działania te nabierają rozpędu od czasu wyboru Lai w styczniu, a wybory w USA jeszcze bardziej je uatrakcyjniły.
Lai, członek Demokratycznej Partii Postępowej Tajwanu, widziany przez Pekin jako separatysta i kontynuował wysiłki swojego poprzednika zmierzające do zbudowania relacji z Waszyngtonem w obliczu narastającej presja militarna i polityczna przez Chiny.
W swoim przemówieniu inauguracyjnym podkreślił znaczenie dostosowanie się do demokracji i wzmocnienie obronności narodowej. W tym samym czasie, rozszerzona roczna obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn, inicjatywa ogłoszona przez byłą przewodniczącą DPP Tsai Ing-wen.
Tymczasem Tajwan zwiększył całkowite wydatki na obronę w swoich rocznych budżetach. W tym roku mają one wynieść 2,6% PKB, a według lokalnych doniesień na 2025 r. planowany jest kolejny wzrost wydatków.
Wzmocnienie obrony pociągnęło za sobą zabezpieczenie większej ilości broni ze Stanów Zjednoczonych W lutym tego roku kraj ten czekał na zaległość w wysokości ok. Wartość 19 miliardów dolarów zakupionej już amerykańskiej broni, według Cato Institute.
Dwustronna delegacja amerykańskich ustawodawców spotkała się z Lai w maju, obiecując broń i pakiet wsparcia o wartości 2 miliardów dolarów ponieważ tajwańskie wojsko było już w drodze.
Według najnowszego oficjalnego budżetu obronnego Chin, który wynosił 224 miliardy dolarów, budżet ten stanowi około 12-krotność budżetu Tajwanu. raport Rady ds. Stosunków Zagranicznych.
„Ogólnie rzecz biorąc, rząd i społeczeństwo Tajwanu odczuwają pewien stopień niepokoju i lęku” – powiedział Kwei-Bo Huang, profesor dyplomacji na tajwańskim Narodowym Uniwersytecie ChengChi i sekretarz generalny tajwańskiego Stowarzyszenia Stosunków Zagranicznych.
Dodał, że w przypadku zwycięstwa Trumpa Tajwan prawdopodobnie będzie nadal zwiększał swój budżet obronny do co najmniej 3% PKB, co jest porównywalne z tym, co doradcy byłego prezydenta Podobno są rozważenie zwrócenia się do członków NATO.
Zdaniem profesora Lu-Chunga z Sam Houston State University, chociaż wybory w USA z pewnością wywierają na Tajwan większą presję, aby wzmocnić siłę odstraszania, jest to korzystne dla kraju, który musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością.
„Jeśli chodzi o plan samoobrony, Tajwan będzie kontynuował swoje działania, ale wypełnienie luk po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej nie będzie łatwe” – powiedział.