Koreańskie badania wykorzystują LLM do przewidywania ryzyka demencji – SofolFreelancer


Zespół badawczy z Instytutu Badań Elektronicznych i Telekomunikacyjnych wspieranego przez rząd Korei w Daejeon, mieście na południe od Seulu, opracował predykcyjną technologię sztucznej inteligencji do wykrywania łagodnych upośledzeń funkcji poznawczych.

CO TO ROBI

Opracowany przez połączenie istniejące modele analizy głosu i tekstu z duży model językowyzintegrowana sztuczna inteligencja analizuje nagrane rozmowy osób starszych, aby ocenić ich funkcje poznawcze i przewidzieć ryzyko wystąpienia demencji. Jest to udoskonalenie podobnych istniejących modeli sztucznej inteligencji, które były niedokładne w ocenie zdolności myślenia osób starszych z powodu niedokładna wymowa i dialekty, twierdzi ETRI. Mowa osoby dostarcza spostrzeżeń, które mogą być wykorzystane do wykrywania i przewidywania spadku funkcji poznawczych, językowych i mówienia danej osoby.

Jak podano, sztuczna inteligencja osiągnęła 87,3% skuteczności w rozpoznawaniu choroby Alzheimera, powszechnej formy demencji, na podstawie testu wykorzystującego ogólnodostępny zbiór danych dotyczących mowy spontanicznej z DementiaBank.

Po przeprowadzeniu testu predykcyjną sztuczną inteligencję włączono do aplikacji mobilnej, która jest obecnie przygotowywana do przetestowania w ośrodkach opieki nad osobami starszymi.

Zespół badawczy pracuje również nad rozszerzeniem LLM używanego w sztucznej inteligencji, tak aby oprócz wprowadzania tekstu i mowy uwzględniał również obrazy i filmy.

DLACZEGO JEST TO WAŻNE

Przewiduje się, że do 2025 r. Korea Południowa stanie się społeczeństwem super-starzejącym się, w którym osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić jedną piątą całej populacji. Liczba ta może wzrosnąć do około 40% do 2050 r.

Szacuje się, że około 10% populacji seniorów w kraju, czyli około 840 000 osób, cierpi na demencję. w najnowszym raporcie o stanie demencji w Korei Południowej w 2021 r.Oczekuje się, że do roku 2050 ich liczba wzrośnie do ponad 3 milionów.

Opracowanie przez ETRI narzędzia do badania demencji wpisuje się w różnorodne działania mające na celu przygotowanie się na taką przyszłość.

Aplikacja mobilna umożliwia monitorowanie na poziomie społeczności, a tym samym pomaga we wczesnym wykrywaniu łagodnych zaburzeń poznawczych u osób starszych. Wspiera również zarządzanie zdrowiem w celu zatrzymania postępu demencji.

WIĘKSZY TREND

Coraz więcej badań wskazuje na przydatność sztucznej inteligencji w przewidywaniu ryzyka wystąpienia u ludzi demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera. Fujifilm ogłosiła opracowanie technologii AI do przewidywania postępu choroby Alzheimera w 2022 roku. Podano, że technologia ta może przewidzieć prawdopodobieństwo, że łagodne upośledzenie funkcji poznawczych u danej osoby przekształci się w chorobę Alzheimera w ciągu dwóch lat.

Uniwersytet Eisai i Oita w Japonii zbudowano również coś, co może być pierwszym na świecie modelem sztucznej inteligencji analizującym dane z urządzeń noszonych w celu przewidywania choroby Alzheimera.

Tymczasem inna koreańska organizacja, Koreański Instytut Maszyn i Materiałówstworzył wewnątrzgałkową soczewkę oka, która reaguje na biomarker choroby Alzheimera, co potencjalnie umożliwi wczesne wykrycie choroby.

Leave a Reply