Dhaka:
Fabryki odzieży w Bangladeszu, które według prognoz będą odpowiadać za 90% eksportu kraju, zostały otwarte w środę, mając nadzieję na szybki powrót do pełnej działalności po tym, jak produkcja została zakłócona przez gwałtowne protesty, które w tym tygodniu odsunęły od władzy premier Sheikh Hasinę.
Szejk Hasina zrezygnowała ze stanowiska i uciekła z kraju w poniedziałek po tym, jak od lipca w wyniku brutalnych represji wobec protestów studenckich zginęło około 300 osób, a tysiące zostało rannych.
Fabryki odzieży i tekstyliów, zaopatrujące takie zachodnie marki jak H&M, Zara i Carrefour, zostały zmuszone do zamknięcia z powodu godziny policyjnej.
„Straciliśmy w sumie cztery dni, jest za wcześnie, aby oszacować straty. Fabryki odniosły niewielkie szkody fizyczne” – powiedział agencji Reuters Miran Ali, wiceprezes Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association (BGMEA).
„Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni zobaczymy całkowitą normalizację” – powiedział. „Jestem przekonany, że nasi nabywcy będą stać po naszej stronie”.
Dodał, że H&M, który kupuje od około 1000 fabryk w Bangladeszu, już powiedział, że nie będzie szukał zniżek z powodu opóźnień. Drugi co do wielkości sprzedawca detaliczny odzieży na świecie powiedział agencji Reuters w środę, że fabryki jego dostawców stopniowo otwierają się ponownie i z zadowoleniem przyjął kroki podjęte w celu zapewnienia większej stabilności w Bangladeszu.
W fabryce należącej do producenta odzieży Urmi Garments w Dhace, głównie kobiety pracowały ponownie przy maszynach do szycia.
„Jesteśmy biednymi ludźmi zależnymi od dziennych pensji i nadgodzin. Jeśli będziemy siedzieć w domu, jak będziemy mogli utrzymać nasze rodziny?” powiedziała agencji Reuters 38-letnia Razia Begum, pracownica fabryki.
Kierownik fabryki Emdadul Haq powiedział, że fabryka straciła 228 000 sztuk produkcji o wartości 107 000 USD. W sumie Urmi, do której klientów należą H&M, japoński Uniqlo i brytyjski Marks and Spencer, straciła około 2,2 miliona USD w trzech jednostkach, powiedział.
Chociaż fabryki zostały ponownie otwarte, handel może odczuć pewne szkody. Hula Global, indyjski producent odzieży obsługujący klientów zachodnich, poinformował w poniedziałek, że przekieruje produkcję do końca tego roku z Bangladeszu do Indii, aby uniknąć ryzyka.
Pankaj Tuteja, szef operacyjny Dragon Sourcing z siedzibą w Mumbaju, firmy pomagającej firmom znaleźć dostawców, powiedział agencji Reuters, że chociaż spodziewa się, że duże marki, takie jak Zara i H&M, pozostaną w Bangladeszu, niektóre firmy, które szukają możliwości rozwoju gdzie indziej, mogą się powstrzymać.
„Kiedy klient, a następnie fabryki, zainwestują tyle czasu i pieniędzy, nie uciekną od razu, nawet gdy panuje stabilizacja polityczna. To może mieć długofalowy wpływ na Bangladesz” – powiedział Tuteja.
Jednak Bangladesz pozostanie atrakcyjny ze względu na koszty niższe o 15-25% niż gdzie indziej i 0% taryf – dodał Tuteja.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w roku finansowym 2024 przemysł odzieżowy będzie odpowiadał za 90% rocznego eksportu Bangladeszu, który wynosi 55 miliardów dolarów.
Według Światowej Organizacji Handlu Bangladesz był w zeszłym roku trzecim co do wielkości eksporterem odzieży na świecie.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)