Naukowcy z Wiednia odkryli, że wizyta na wystawie sztuki może sprawić, że ludzie będą bardziej refleksyjni i chętni do pomagania innym nawet przez tydzień
Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół współpracowników pod przewodnictwem naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego i we współpracy z Dom Museum Wien miało na celu odpowiedź na pytanie, czy wystawy sztuki mogą sprawić, że będziemy bardziej empatyczni, a nawet zmienić nasze postawy i zachowania? Naukowcy byli w stanie wykazać, że rzeczywiście przeglądanie wystawy zmniejszyło ksenofobię i zwiększyło akceptację imigracji. Co więcej, dzięki zastosowaniu nowej metody pobierania próbek doświadczeń opartej na telefonie komórkowym mogli śledzić, jak długo te zmiany trwają. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie American Psychological Association Journal Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts.
„Kwestia tego, w jaki sposób sztuka może uczynić nas bardziej świadomymi i empatycznymi obywatelami lub zmienić reakcje ludzi na wyzwania społeczne, takie jak zmiany klimatu, uchodźcy, budzi coraz większe zainteresowanie instytucji artystycznych, artystów, a także gmin i decydentów polityki kulturalnej” — mówi Matthew Pelowski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, główny autor projektu. Klaus Speidel, jeden z kuratorów wystawy, dodaje: „w ostatnich latach nastąpiła zmiana w sposobie postrzegania sztuki w naszych społeczeństwach. Sztuka nie jest już postrzegana jako czysto rekreacyjna, ale raczej jako potężne i często niewykorzystane źródło zdrowia, nauki oraz osobistego lub społecznego dobrostanu”. Jednak Pelowski sugeruje również, że „pomimo dużego zainteresowania, istnieje zaskakująco mało danych na temat tego, czy wizyta na wystawie lub obejrzenie dzieła sztuki naprawdę coś daje, zwłaszcza jeśli chodzi o jego wpływ na sposób myślenia i zachowania. Jak długo efekty mogą trwać lub jakie efekty możemy znaleźć, nie jest w pełni znane”.
Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół badawczy ocenił doświadczenia odwiedzających wystawę „Show Me Your Wound” (Zeig mir deine Wunde), której kuratorami byli Johanna Schwanberg i Klaus Speidel w Dom Museum Wien. Wystawa łączyła sztukę współczesną i historyczną, aby skupić się na temacie wrażliwości. Poprzez wystawę kuratorzy chcieli „zachęcić odwiedzających do refleksji nad kluczowym problemem ludzkości” i „doprowadzić do pozytywnych zmian”.
Te cele zostały przetestowane na dwa sposoby: najpierw badacze zatrzymywali ludzi przechodzących obok muzeum i pytali, czy chcieliby wziąć udział w zamian za bezpłatny bilet. Odwiedzających proszono o opisanie swoich myśli i uczuć dotyczących empatycznej troski o innych oraz ich uczuć ksenofobii lub gotowości do przyjęcia uchodźców do swojego kraju – zarówno bezpośrednio przed, jak i po wizycie. Pokazało to, że wystawa rzeczywiście zmniejszyła ksenofobię i zwiększyła akceptację wśród odwiedzających. Jednocześnie ten ostry efekt otworzył również dalsze pytania dla zespołu badawczego dotyczące tego, w jaki sposób skutki mogą wpłynąć na codzienne życie odwiedzających muzeum po ich wyjściu i jak długo mogą trwać skutki.
Dlatego zespół badawczy zastosował również technikę próbkowania doświadczeń (ESM) w przypadku tej samej wystawy, w której druga grupa 41 osób zainstalowała aplikację na swoich telefonach komórkowych i każdego dnia raportowała swoje myśli i działania. Badacze śledzili odpowiedzi przez dwa tygodnie, a wizyta na wystawie miała miejsce w połowie. Porównując okres przed wizytą z okresem po niej, wyniki pokazały, że uczestnicy zgłaszali, że starali się myśleć i działać bardziej społecznie i otwarcie oraz pomagać innym bardziej po wizycie na wystawie. Większość tych zmian utrzymywała się przez resztę dnia. Jednak ludzie zgłaszali również „próby brania pod uwagę uczuć innych” i „więcej zastanawiali się nad sobą” przez następny tydzień.
„Te wyniki dostarczają pierwszych dowodów na to, że nawet krótka wizyta na wystawie, zwłaszcza takiej, która wykorzystuje sztukę współczesną, aby odpowiedzieć na pojawiające się wyzwanie społeczne, może spowodować zauważalną, trwałą zmianę” — zauważył Pelowski. Nawet jeśli wpływ ma krótszy czas trwania, nadal jest pozytywny. Pelowski dodaje: „Jeśli pomyślimy o tysiącach osób, które mogą odwiedzić wystawę, jeśli każdy pomyśli trochę więcej o innych lub spróbuje być bardziej otwarty i akceptujący tego dnia, może to doprowadzić do potężnego, kumulatywnego efektu”. Fakt, że ludzie próbowali myśleć o innych i byli bardziej refleksyjni przez okres do tygodnia, jest również ekscytującym dowodem na to, jaką rolę sztuka może rzeczywiście odgrywać w społeczeństwie i dlaczego musi to być temat przyszłych badań.
Projekt dostarcza również ważnych dowodów na temat sztuki jako narzędzia do zajmowania się postawami wobec imigracji i uchodźców, co staje się coraz bardziej widoczne, ponieważ kuratorzy i artyści próbują reagować na wydarzenia geopolityczne na całym świecie. „Na przykład obecne Biennale w Wenecji, które nosi tytuł „Cudzoziemcy wszędzie”, było tematem wielu ostatnich dyskusji na temat wpływu sztuki na nastawienie ludzi do imigracji. Nasze badanie obecnie zdecydowanie popiera ideę, że wystawy są niezawodnym narzędziem do rzucania światła na problemy społeczne”, mówi Pelowski.
Projekt, w którym kuratorzy i badacze pracowali razem nad opracowaniem badania, stanowił również nowy rodzaj współpracy łączącej badaczy i instytucje artystyczne. „Wcześniej naprawdę rzadko zdarzało się mieć okazję do tak niesamowitego dostępu i współpracy z instytucjami artystycznymi oraz do spotkania różnych grup perspektyw” — zauważył Pelowski. „Dom Museum Wien, a także kilka instytucji w Wiedniu, naprawdę reprezentuje ekscytujące nowe podejście do sztuki i badań kooperacyjnych”.
Obecnie zespół badawczo-kuratorski planuje kolejne badanie obejmujące nową wystawę „Being Mortal/Sterblich sein”, która rozważa, jak jednostki i społeczeństwo radzą sobie ze śmiertelnością i jak sztuka może zapewnić potężną okazję do wglądu i refleksji na ten temat. Wystawa jest dostępna do 25 sierpnia 2024 r. w Dom Museum Wien.
Oryginalna publikacja:
Pelowski, M., Cotter, KN, Specker, E., Fingerhut, J., Trupp, m. D., & Speidel, K. (2024). Jak trwały jest wpływ sztuki?: badanie eksploracyjne częstości występowania i czasu trwania prospołecznej zmiany nastawienia wywołanej wystawą sztuki przy użyciu metody 2-tygodniowego dziennika. Psychologia estetyki, kreatywności i sztuki.
DOI: 10.1037/aca0000670
Zdjęcie:
Ryc. 1: Członkowie personelu kuratorskiego Dom Museum Wien i naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Wiedeńskiego badają dzieła sztuki z wystawy „Show Me Your Wunde” (Zeig mir deine Wunde; J. Schwanberg i K. Speidel, kuratorzy; Dom Museum Wien). C: M. Pelowski
(Źródło dzieła: u góry, nieznany autor, scena ukrzyżowania z Pałacu Biskupiego, początek XIX wieku, widoczne ślady pchnięć nożem podczas okupacji nazistowskiej, dzieło sztuki w domenie publicznej; u dołu, Anders Krisár, Bomb Suit, 2006/7, obraz dzieła sztuki wykorzystano za zgodą artysty)