Tajwan zaprzestanie „oddawania czci autorytaryzmowi” przy pomniku Czang Kaj-szeka – SofolFreelancer


Tajwańska straż honorowa nie będzie już przeprowadzać ceremonii zmiany warty wokół gigantycznego posągu pierwszego prezydenta wyspy, Czang Kaj-szeka, w ramach ogólnokrajowych wysiłków mających na celu położenie kresu „kultowi autorytaryzmu”.

Począwszy od poniedziałku, misterny spektakl wojskowy zostanie przeniesiony na zewnątrz, na Bulwar Demokracji w Tajpej, w pobliże słynnej stołecznej hali pamięci w kolorach niebieskim i białym, poświęconej Czang Kaj-szekowi, w której znajduje się jego 6,3-metrowy posąg z brązu.

„Obecnym celem promowania sprawiedliwości przejściowej jest wyeliminowanie kultu jednostki i wyeliminowanie kultu autorytaryzmu” – podało w oświadczeniu w piątek Ministerstwo Kultury Tajwanu.

W 1949 r. Czang i jego nacjonalistyczne wojska Kuomintangu (KMT) uciekły z Chin kontynentalnych na Tajwan, aby po przegranej wojnie domowej z komunistami Mao Zedonga utworzyć tam konkurencyjny rząd.

Za życia wychwalany jako bohater antykomunistyczny, obecnie na Tajwanie wielu ludzi potępia go jako despotę, który w czasie swoich rządów uwięził i zabił tysiące przeciwników.

Po jego śmierci w 1975 r. władzę przejął jego syn Chiang Ching-kuo, który podjął nieśmiałe kroki w kierunku większej otwartości politycznej, torując drogę do pierwszych w kraju bezpośrednich wyborów prezydenckich w 1996 r.

Dziś krajowa Komisja Sprawiedliwości Przejściowej bada przypadki prześladowań politycznych, które miały miejsce podczas kampanii „białego terroru” przeciwko opozycji wobec rządów Czang Kaj-szeka.

Wielu młodych Tajwańczyków uważa, że ​​spuścizna Czang Kaj-szeka jest wyrazem autorytaryzmu w Chinach kontynentalnych, które traktują Tajwan jako swoje terytorium i chcą przejąć kontrolę nad autonomiczną wyspą.

W ostatnich latach Tajwan ograniczył pośmiertną rangę Czang Kaj-szeka, przenosząc setki innych pomników byłego przywódcy do parku nad jeziorem, niedaleko jego mauzoleum, w północnym mieście Taoyuan.

W 2006 roku nazwę głównego międzynarodowego lotniska wyspy zmieniono z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Czang Kaj-szeka na Międzynarodowy Port Lotniczy Taoyuan.

Rodziny ofiar masakry dokonanej w 1947 roku przez nacjonalistyczne wojska Czang Kaj-szeka od dawna domagają się usunięcia również jego pomnika z sali pamięci w Tajpej.

Leave a Reply