(RNS) — Rycerze Kolumba, świecka katolicka organizacja męska licząca 2,1 miliona członków, ogłosili, że zakryją mozaiki znanego artysty, księdza Marko Rupnika, podczas gdy Watykan bada zarzuty dotyczące molestowania seksualnego wobec niego.
Mozaiki w Narodowym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz w kaplicy Świętej Rodziny w siedzibie Rycerzy w New Haven w stanie Connecticut zostaną na razie pokryte tkaniną, ale organizacja poinformowała, że może pokryć mozaiki tynkiem po zakończeniu dochodzenia prowadzonego przez Watykańską Dykasterię ds. Nauki Wiary, zgodnie z komunikatem prasowym z czwartku (11 lipca).
Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, powiedział w oświadczeniu, że decyzja o zakryciu mozaik zapadła po „długim procesie”, w ramach którego organizacja konsultowała się z ofiarami wykorzystywania seksualnego, osobami sprawującymi posługę ofiarom, teologami moralnymi, historykami sztuki, biskupami i innymi duchownymi, a także indywidualnymi pielgrzymami.
„Istniał silny konsensus, aby priorytetowo traktować potrzeby ofiar, zwłaszcza że zarzuty są aktualne, nierozwiązane i przerażające” — powiedział Kelly. „Sztuka, którą sponsorujemy, musi zatem służyć jako kamień milowy — a nie przeszkoda — do wiary w Jezusa Chrystusa i jego Kościół”.
Rupnik, były jezuita, został oskarżony przez ponad 20 kobiet o molestowanie seksualne, psychiczne i duchowe. Gloria Branciani, była siostra zakonna, która twierdzi, że Rupnik molestował ją seksualnie i duchowo, opisała jego molestowanie jako powiązane z jego procesem artystycznym.
Rok temu zakon jezuitów wyrzucił Rupnika, którego mozaiki znajdują się w kościołach na całym świecie, po tym, jak odmówił on zadośćuczynienia za swoje domniemane zachowanie i podjęcia działań na rzecz zadośćuczynienia wobec kobiet, które go oskarżyły, ale został przyjęty następnie do diecezji Koper w swojej rodzinnej Słowenii.
Sprawa wywołała oburzenie w całym świecie katolickim, ponieważ Rupnik był ekskomunikowany krótko w 2020 r. za rozgrzeszenie podczas spowiedzi kobiety, która uprawiała z nim seks. Watykan później postanowił nie uchylać przedawnienia i nie zbadał zarzutów o molestowanie seksualne dorosłych kobiet przez Rupnika, otrzymanych w 2021 r., co skłoniło niektórych do oskarżenia Watykanu o traktowanie Rupnika w sposób preferencyjny ze względu na papieża i wspólne jezuickie korzenie Rupnika.
Rycerze Kolumba należą do licznych organizacji katolickich rozważających, co zrobić z mozaikami z Rupnika w świetle oskarżeń i trwającego śledztwa w Watykanie.
W swoim oświadczeniu Kelly odniósł się do decyzji biskupa Lourdes we Francji, Jean-Marca Micasa, aby nie oświetlać już mozaik Rupnika podczas wieczornej modlitwy w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Micas powiedział, że uważa, że mozaiki ostatecznie będą musiały zostać usunięte, ale że „postanowił nie usuwać ich natychmiast, biorąc pod uwagę namiętności i przemoc, jakie wzbudza temat”.
Decyzja w sprawie Lourdes zapadła po tym, jak szef watykańskiej komunikacji Paolo Ruffini, bronił jego dykasteria nadal używała mozaik Rupnika w swojej komunikacji, mówiąc amerykańskim profesjonalistom mediów katolickich: „Jako chrześcijanie jesteśmy proszeni, aby nie osądzać”. Kardynał Seán O’Malley, który przewodniczy watykańskiej komisji ds. zapobiegania nadużyciom, wysłał list do wszystkich departamentów watykańskich niecały tydzień później, prosząc je, aby nie wykorzystywały dzieł sztuki domniemanych sprawców nadużyć.
„Byliśmy również szczególnie wdzięczni za przemyślaną decyzję Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, która zarówno nas poinformowała, jak i potwierdziła w naszym własnym podejmowaniu decyzji” – powiedział Kelly. „Sanktuaria są miejscami uzdrowienia, modlitwy i pojednania. Nie powinny powodować dalszego cierpienia ofiar” – kontynuował.
Rycerze ogłosili również kilka działań mających na celu „wyrażenie solidarności Rycerzy z ofiarami wykorzystywania seksualnego”, w tym dystrybucję materiałów edukacyjnych na temat podejmowania przez nich decyzji wokół mozaik; modlitwę za ofiary wykorzystywania seksualnego podczas wszystkich mszy w sanktuarium; oraz upamiętnienie w sanktuarium dni świętych, którzy mają związek z ofiarami wykorzystywania seksualnego, takich jak św. Józefina Bakhita.