„Wstyd z powodu luksusu”: bogaci Chińczycy unikają obnoszenia się ze swoim bogactwem w obliczu niepokojów gospodarczych – SofolFreelancer


Bogaci Chińczycy odwracają się od obnoszenia się ze swoim bogactwem, ponieważ gospodarka zmaga się z przeciwnościami losu, co wywiera presję na rynek dóbr luksusowych w tym kraju.

D3sign | Chwila | Getty Images

Bogaci Chińczycy stają się coraz ostrożniejsi w obnoszeniu się ze swoim bogactwem, ponieważ gospodarka zmaga się z przeciwnościami losu, co wywiera presję na rynek dóbr luksusowych w tym kraju.

W Chinach pojawiają się coraz częstsze oznaki tzw. „wstydu związanego z luksusem” w obliczu trudnego otoczenia makroekonomicznego, powolnego wzrostu PKB i słabego zaufania konsumentów, co według Raport czerwcowy grupy konsultingowej Bain and Company.

„Nie oznacza to, że nie są skłonni wydawać pieniędzy na luksusy — w rzeczywistości w przypadku niektórych czołowych graczy nadal obserwujemy bardzo dobre wyniki w Chinach, ale to tylko część aspirującej konsumpcji, wobec której ludzie stają się ostrożniejsi i nadal będą to robić” — powiedział starszy partner w Bain & Company Derek Deng.Squawk Box Azja” w zeszłym miesiącu.

„Zamożni klienci boją się, że zostaną uznani za zbyt ostentacyjnych lub zbyt efekciarskich” – powiedziała Claudia D’Arpizio, partnerka i globalna szefowa działu mody i luksusu w Bain & Company, w osobnym wywiadzie dla CNBC.

Żeby było jasne, termin ten nie jest nowy.

„Podobnie nazywamy to luksusowym wstydem [to] co wydarzyło się w USA w latach 2008-2009” – powiedział D’Arpizio. „Nawet osoby, które mogą sobie pozwolić na zakup tych produktów, są mniej chętne, aby to zrobić, [in order] nie być postrzeganym jako ktoś, kto naprawdę kupuje lub nosi bardzo drogie produkty”.

Zamiast tego chińscy konsumenci coraz częściej wybierają „cichy luksus„styl, produkty inwestycyjne i dobra luksusowe, które są „subtelniejsze” i „mniej widoczne” – dodała.

Chiny to druga co do wielkości gospodarka świata, w której mieszka ponad 98 000 osób osoba o bardzo dużej wartości netto osoby fizyczne — osoby z majątkiem netto o wartości ponad 30 milionów dolarów, co daje im drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych.

Jednak gospodarka znalazła się pod presją po pandemii COVID-19, oczekiwania spowolnienia wzrostu I marne zużycie.

W obliczu ciągłych zmagań kraju z wysokie bezrobocie wśród młodzieży i kłopoty w jego nieruchomość na rynku, niektórzy chińscy konsumenci odchodzą od ostentacji z powodu niepewności gospodarczej.

Jak podaje Bain w swoim raporcie, mimo że przewiduje się, że globalny sektor dóbr luksusowych wzrośnie nieznacznie, do 4% lub nawet do 420 miliardów dolarów, chiński rynek dóbr luksusowych „walczy” i „ogólnie się kurczy”.

Ograniczenie „obnoszenia się z bogactwem”

Pozycja polityczna Chin również miała wpływ na „wstyd związany z luksusem” odczuwany przez chińskich konsumentów.

„Ogólnie rzecz biorąc, ludzie są czasami bardziej subtelni” – powiedział CNBC Kenneth Chow, dyrektor Oliver Wyman. „Rząd naciska na powszechny dobrobyt i zniechęca do wszelkiego rodzaju kultu pieniądza”.

Wspólny dobrobytpo raz pierwszy wspomniany w latach 50. XX wieku przez Mao Zedonga, został ponownie wprowadzony w 2021 roku przez chiński rząd w celu stworzenia umiarkowanego bogactwa dla wszystkich.

W maju Chiny rozpoczęły represje wobec „bogactwo do popisywania sięi zablokował dostęp do chińskich serwisów społecznościowych kilku internetowym influencerom, znanym często z wystawnego stylu życia.

„Myślę, że to w dużej mierze wiąże się z postawą rządu” – powiedziała D’Arpizio. Kampania na rzecz powszechnego dobrobytu w kraju wywarła psychologiczny wpływ na Chińczyków, ponieważ niektórzy zamożni obywatele kraju zaczęli wyprowadzać pieniądze z kraju – dodała.

W Chinach pojawiają się coraz częstsze oznaki tzw. „wstydu związanego z luksusem”, co ma związek z trudnym otoczeniem makroekonomicznym, powolnym wzrostem PKB i słabym zaufaniem konsumentów, co odbija się na konsumpcji.

Asiavision | E+ | Getty Images

„Również w czasach, gdy gospodarka jest bardziej niepewna, historycznie rzecz biorąc, widzieliśmy w innych krajach… że bogatsza i zamożniejsza populacja będzie bardziej niechętna do obnoszenia się ze swoim bogactwem w obecności opinii publicznej” – powiedział Chow.

„W rezultacie … widzimy, że chińscy konsumenci stali się bardziej racjonalni” – powiedział CNBC Imke Wouters, partner w firmie konsultingowej Oliver Wyman. „Naprawdę chcą zobaczyć korelację między ceną a wartością … po prostu dwa razy się zastanawiają, zanim kupią najdroższy produkt [thing].”

Chiński konsument staje się coraz bardziej „wyrafinowany”, powiedział Deng z Bain. Podczas gdy kiedyś byli bardziej skłonni zapłacić więcej za zagraniczne marki, dziś wielu z nich dokonuje zakupów na podstawie jakości produktu lub propozycji wartości, jaką oferuje marka.

Leave a Reply