Gwałtowne powodzie, silne wiatry i ulewne deszcze spowodowane serią burz zdewastowały wschodni Afganistan, zabijając co najmniej 40 osób i powodując powszechne zniszczenia, według urzędników i pracowników pomocy humanitarnej. Najbardziej dotknięty obszar znajdował się w mieście Dżalalabad i jego okolicach, stolicy prowincji Nangarhar.
We wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia Publicznego rządu Afganistanu, w którym rządzą talibowie, podało, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 40, a około 350 zostało rannych.
Zniszczeniu uległy setki domów, w wyniku czego mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do podstawowych usług i są podejrzani o zakażenie chorobami zakaźnymi.
„Personelowi zdrowia publicznego nakazano świadczenie usług medycznych z pełną szczerością, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i zapewnić najlepszą opiekę medyczną rannym” – powiedział w oświadczeniu rzecznik ministerstwa Sharafat Zaman.
Ostrzegł, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdyż wiele osób nadal uznaje się za zaginione lub znajdują się w stanie krytycznym w szpitalach regionalnych.
„Wojsku wydano rozkaz użycia wszelkich dostępnych środków w celu ratowania ludzi i zapewnienia schronienia, żywności i lekarstw przesiedlonym rodzinom” – powiedział rzecznik prasowy reżimu talibów Zabihullah Mujahid w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Prowincja Nangarhar wciąż zmagała się ze skutkami niszczycielskich powodzi, które miały miejsce około dwa miesiące wcześniej, gdy powróciły gwałtowne warunki pogodowe. Jak podaje amerykańska organizacja charytatywna International Rescue Committee, wiele rodzin wciąż przebywało na zewnątrz, podczas gdy trwały prace naprawcze lub odbudowywane ich domy.
Jak poinformował Sediqullah Quraishi, rzecznik departamentu informacji i kultury kraju, w dystrykcie Surkhrod pięcioro członków tej samej rodziny, w tym dzieci, zginęło, gdy zawalił się dach ich domu, a czterech innych członków rodziny zostało rannych.
Na zdjęciach udostępnianych w mediach społecznościowych widać powyrywane drzewa, przewrócone słupy energetyczne, zerwane dachy i niebezpiecznie odsłonięte przewody elektryczne zwisające nad niektórymi wciąż stojącymi domami.
„11 członków tej samej rodziny jest tu uwięzionych” – powiedziała jedna osoba, nagrywając film telefonem komórkowym, podczas gdy inni przekopywali się przez gruzy gołymi rękami.
„W ramach działań reagowania Międzynarodowy Komitet Ratunkowy w Afganistanie mobilizuje zespoły, aby zapewnić kluczowe wsparcie dotkniętym obszarom i wysyła zespoły, aby przeprowadzały oceny i zapewniały doraźne usługi medyczne osobom potrzebującym” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor IRC Salma ben Aissa.
Według lokalnych urzędników ds. zarządzania kryzysowego, powodzie wyrządziły również poważne szkody w drogach i innej infrastrukturze, domach i uprawach w sąsiednich prowincjach Kunar, Pandższir i Kapisa.
Coraz częściej i coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe w całej Azji zostały przypisane zmianie klimatu, a Ben Aissa zaapelował o większą pomoc dla ubogiej ludności Afganistanu, aby poradzić sobie ze skutkami tej zmiany.
„Kontynuacja katastrof wywołanych przez klimat w Afganistanie powinna być powodem do poważnych obaw: dziesięciolecia konfliktów i kryzysów gospodarczych sprawiły, że kraj ten doświadczył wielu niepowodzeń, próbując stanąć na nogi. Smutną rzeczywistością jest to, że bez ogromnego wzrostu wsparcia ze strony darczyńców i społeczności międzynarodowej, wiele innych osób straci życie” – powiedziała.