Szef armii Myanmaru mianowany pełniącym obowiązki prezydenta – SofolFreelancer


P.o. prezydenta Myanmaru Myint Swe udał się na urlop zdrowotny i przekazał swoje obowiązki dowódcy sił zbrojnych Min Aung Hlaingowi, poinformowało wojsko.

W ogłoszeniu o nowym stanowisku, wyemitowanym przez państwową telewizję MRTV, napisano, że Min Aung Hlaing otrzymał w poniedziałek oficjalny list z biura pełniącego obowiązki prezydenta.

W liście upoważniono go do wykonywania obowiązków p.o. prezydenta w celu zajęcia się sprawami związanymi z Radą Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa, podczas gdy Myint Swe będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

„Obowiązki pełniącego obowiązki prezydenta zostały przekazane… przewodniczącemu [the] „Rada Administracji Państwowej” – powiedział rząd wojskowy, używając nazwy, którą sam się posługuje.

Oświadczenie to pojawiło się około tygodnia przed koniecznością przeprowadzenia procedur mających na celu przedłużenie stanu wyjątkowego, który wojsko pierwotnie ogłosiło po przejęciu władzy od wybranego rządu Aung San Suu Kyi w lutym 2021 r.

Myint Swe, 73, cierpiał na „psychomotoryczne opóźnienie i niedożywienie”, podały państwowe media w zeszłym tygodniu. Podano, że od początku tego roku jest leczony i nadal nie może wykonywać normalnych codziennych czynności, w tym jeść.

Myint Swe był wiceprezydentem w demokratycznie wybranym rządzie Suu Kyi, a później został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta przez rząd wojskowy. Chociaż jest tylko prezydentem-figurantem, rząd polegał na nim, aby podpisywał dekrety i zapewniał pozory legitymizacji swoich rządów, które walczą o powstrzymanie rozwijającej się wojny domowej i zarządzanie rozpadającą się gospodarką.

Rada Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa, formalnie kierowana przez prezydenta, jest nominalnie organem rządowym o charakterze konstytucyjnym, lecz w praktyce podlega wojsku.

Odgrywa kluczową rolę w odnawianiu stanu wyjątkowego co sześć miesięcy, dając wojsku szerokie uprawnienia pozakonstytucyjne. Zgodnie z prawem prezydent, lub w przypadku Myint Swe pełniący obowiązki prezydenta, jest tym, kto musi poprzeć odnowienia.

Wojsko twierdzi, że stan wyjątkowy jest potrzebny, aby poradzić sobie z niestabilnością wywołaną przez uzbrojonych przeciwników rządów wojskowych, którzy walczą z armią w większej części kraju.

Myint Swe objął obowiązki prezydenta w kontrowersyjnych okolicznościach po przewrocie wojskowym w 2021 r., kiedy to aresztowano prezydenta Win Myinta wraz z Suu Kyi.

Myint Swe, członek partii prowojskowej, przejął prezydenturę, ponieważ piastował stanowisko pierwszego wiceprezydenta. Ruch ten, którego legalność została zakwestionowana przez ekspertów prawnych, pozwolił na zwołanie rady w celu ogłoszenia stanu wyjątkowego i przekazania władzy Min Aung Hlaingowi, który przewodził przejęciu władzy przez armię.

Min Aung Hlaing obecnie przewodniczy rządzącej radzie wojskowej i rządowi wojskowemu. Ogłosił się premierem sześć miesięcy po przejęciu władzy.

Rząd zapowiedział przeprowadzenie nowych wyborów w 2025 r. Krytycy twierdzą jednak, że proponowane wybory nie będą ani wolne, ani uczciwe.

Leave a Reply