Obrończyni kobiecej reprezentacji USA Tierna Davidson opisała anty-LGBTQ posty w mediach społecznościowych, które wcześniej udostępniła jej koleżanka z drużyny Korbin Albert, jako „stworzenie trudnej sytuacji, która oczywiście dotknęła mnie osobiście, biorąc pod uwagę to, o czym mówiła”.
Davidson, która otwarcie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej, wzięła udział w podcaście Sarah Spain, „Dobra gra z Sarah Spain”i opowiedziała o swoich odczuciach dotyczących działań Alberta, m.in. zamieściła ponownie kazanie wygłoszone w kościele chrześcijańskim, w którym mówił, że bycie gejem i „czucie się osobą transseksualną” jest złe.
GŁĘBIEJ
Korbin Albert z USWNT przeprasza za wpisy w mediach społecznościowych po krytyce Megan Rapinoe
Albert przeprosiła za post na swoim Instagramie, który ponownie pojawił się w marcu 2024 r. Od tego czasu główna trenerka USWNT Emma Hayes publicznie poparła Albert, mówiąc na czerwcowej konferencji prasowej: „Nie da się zaprzeczyć, że w tle wykonywano wiele pracy, aby współpracować z Korbinem”.
W podcaście Hiszpanii Davidson powiedział: „Myślę, że to trudne, ponieważ jako zespół zawsze chcieliśmy być bardzo gościnni dla wszystkich naszych fanów, dla wszystkich zawodników, którzy przechodzą przez szatnię, więc umieszczenie tego w naszej przestrzeni jest bardzo trudne”.
USWNT wcześniej wykorzystywała swoją platformę do wspierania praw osób transseksualnych, między innymi tematów, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. W 2022 r. podczas SheBelieves Cup zawodniczki nosiły taśmę na nadgarstkach z napisem „Chroń dzieci transseksualne”. Gest ten miał miejsce podczas meczu w Teksasie, gdzie w tamtym czasie gubernator Teksasu Greg Abbott nazwał dzieci przechodzące transformację „znęcaniem się nad dziećmi” i polecił licencjonowanym specjalistom pracującym z dziećmi zgłaszanie rodziców dzieci transseksualnych władzom stanowym.
„Niezależnie od tego, czy jest to coś, z czym dorastałeś, czy też zostało ci to wpojone od najmłodszych lat i możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, jest to coś, co może skrzywdzić innych ludzi” – powiedział Davidson.
„Było mi trudno, kiedy to się wydarzyło po raz pierwszy, i trudno było usłyszeć, jak fani to przyjęli, ponieważ czuję, że chcę być w stanie naprawdę dobrze reprezentować społeczność queer w tej drużynie. Chcę, aby fani czuli się naprawdę mile widziani i czuli, że mogą zobaczyć siebie na tym boisku w tej drużynie. Nie chcę, aby istniało jakiekolwiek poczucie, że nie są tu mile widziani”.
GŁĘBIEJ
Tierna Davidson z USWNT o byciu cichym liderem: „Podchodzę do tej roli bardzo poważnie”
Davidson powiedziała również, że jej zdaniem Albert „bardzo się nauczył”, co jest zgodne z oświadczeniami Hayesa na temat wszelkich możliwych prywatnych rozmów prowadzonych w zespole.
„Musimy uczyć się z tego, co robimy w naszym życiu i jak ludzie na to reagują, i zrozumieć ból, który możemy wyrządzić” – powiedziała Davidson. „Zawsze wierzyłam w zdolność ludzi do uczenia się, do zmiany i rozwoju, a to czasami wymaga bardzo trudnego doświadczenia i myślę, że to jest ten moment dla niej… To zależy od niej. Ale myślę, że ona kontynuuje tę edukację i ważne jest, aby wyrażała to, ucząc się. Więc myślę, że piłka jest po jej stronie”.
Davidson rozmawiał także z Hiszpanią o pracy Hayesa z drużyną w krótkim czasie, jaki drużyna miała na przygotowanie się do igrzysk olimpijskich, w tym o próbach wpojenia zespołowi większej elastyczności taktycznej i umiejętności dostosowywania się do różnych taktyk przeciwnika na boisku.
Davidson powiedział: „Naprawdę czuję się, jakbyśmy grali w szachy… Można zauważyć pewne różnice. Z pewnością można zauważyć graczy na różnych pozycjach, ale także sposób, w jaki poruszamy piłką, przestrzenie, w które chcemy się dostać, lub sposób, w jaki się tam dostajemy”.
Komentarz Davidsona na temat Alberta można w całości usłyszeć pod adresem 26:44 w hiszpańskim podcaście.
(Zdjęcie: Harry How, Getty Images)