Wyjaśnienie: Dlaczego w Nepalu dochodzi do tak dużej liczby katastrof lotniczych? – SofolFreelancer


Nepalski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że największym ryzykiem jest zderzenie z ziemią lub przeszkodą. (Plik)

Nowe Delhi:

Osiemnaście osób zginęło w Nepalu, gdy mały samolot pasażerski rozbił się podczas startu z głównego lotniska w stolicy kraju, Katmandu, co po raz kolejny zwróciło uwagę na słabą pozycję tego himalajskiego kraju w zakresie bezpieczeństwa lotów.

Oto dlaczego Nepal, gdzie od 2000 roku zginęło ponad 360 osób w katastrofach samolotów i śmigłowców, jest krajem szczególnie narażonym na tego typu zdarzenia.

TEREN

Wciśnięty między Indie i Chiny, pozbawiony dostępu do morza Nepal jest domem ośmiu z czternastu najwyższych szczytów świata. Samoloty latające w tym kraju często muszą obsługiwać niewielkie lotniska, położone w odległych wzgórzach lub w pobliżu szczytów pokrytych chmurami.

Oprócz przeszkód fizycznych, ukształtowanie terenu może także podlegać nagłym zmianom pogody, które wpływają na prędkość i siłę wiatru, utrudniając nawigację.

W raporcie bezpieczeństwa z 2023 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu (CAAN) stwierdził, że największym ryzykiem jest zderzenie z ziemią lub inną przeszkodą, co odpowiada za 93% zgonów w wypadkach lotniczych w poprzedniej dekadzie.

WYBIEGI NA BLATY STOŁOWE

Ponieważ w Nepalu brakuje płaskiego terenu, w wielu miejscach znajdują się pasy startowe zbudowane na płaskich powierzchniach poprzez wykopanie szczytów.

Mają one strome zbocza na jednym lub obu końcach, co wymaga większych umiejętności lądowania, ale może również prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci, jeśli piloci nie wylądują prawidłowo podczas podchodzenia do lądowania.

STARZĄCA SIĘ FLOTA

Spośród biedniejszych krajów świata Nepal nie inwestował wystarczająco w modernizację i konserwację swoich samolotów.

Wiele z nich jest starych, przez co brakuje im niektórych funkcji i udogodnień powszechnie dostępnych gdzie indziej. Ponadto są źle utrzymane, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadków.

To właśnie dlatego Unia Europejska, powołując się na „obawy dotyczące bezpieczeństwa”, zakazała w 2013 r. wykonywania lotów przewoźnikom lotniczym posiadającym certyfikaty wydane w Nepalu.

Jednak w najnowszym przeglądzie bezpieczeństwa z 2023 r. UE doceniła „proaktywne zaangażowanie” organu regulacyjnego ds. lotnictwa i jego wysiłki na rzecz wzmocnienia nadzoru.

ZARZĄDZANIE ZAŁOGĄ I SZKOLENIE

Eksperci apelują o lepsze szkolenie pilotów w Nepalu, ponieważ część katastrof przypisywana jest błędnym decyzjom.

W styczniu 2023 r. doszło w Nepalu do najgorszego od trzech dekad wypadku, w którym zginęły 72 osoby. Winę za spowodowanie wypadku przypisano m.in. nieznajomości przez pilota standardowych procedur operacyjnych, co doprowadziło do omyłkowego odcięcia zasilania samolotu i katastrofy.

Jak podaje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) w swoim raporcie, był to jedyny śmiertelny wypadek na świecie w zeszłym roku, przerywając trwającą od wielu lat tendencję wzrostu bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.

REGULACJE I NADZÓR

W większości krajów regulacjami i usługami lotniczymi zajmują się odrębne agencje, ale w Nepalu regulator CAAN zarówno reguluje działalność linii lotniczych, jak i zarządza lotniskami.

Eksperci twierdzą, że jest to konflikt interesów, ponieważ organ regulacyjny nadzoruje własne operacje, dodając, że prowadzi to często do korupcji i niewłaściwego zarządzania.

CAAN zaprzecza tym twierdzeniom, twierdząc, że nie ma bezpośredniego związku między jednostkami funkcjonującymi w ramach jednej organizacji.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply