SZYBKIE FAKTY
Gdzie to jest? Góry Sulaiman w Pakistanie [31.42234772, 69.99196811]
Co jest na zdjęciu? Ściana mgły uwięziona za masywnym, górskim grzbietem
Kto zrobił zdjęcie? Nienazwany astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Kiedy zostało zrobione? 17 grudnia 2023 r.
To zdjęcie astronauty, zrobione w 2023 r., pokazuje ścianę mgły uwięzioną przez pasmo górskie w Pakistanie. Niski kąt zdjęcia zapewnia wyjątkową perspektywę chmur przyciśniętych do szczytów.
Na zdjęciu widać fragment gór Sulaiman, które zajmują około 2500 mil kwadratowych (6500 kilometrów kwadratowych) Afganistanu i Pakistanu. Nazwa „Sulaiman” oznacza „Salomona” w języku Beludżyjskim — nawiązuje do biblijnej postaci króla Salomona, który rządził starożytnym Izraelem około 3000 lat temu.
Góry tworzą naturalną barierę około 9800 stóp (3000 metrów) nad poziomem morza. Na zachód od nich znajdują się wyniesione płaskowyże, a na wschód dolina rzeki Indus, gdzie często gromadzi się wilgoć z Oceanu Indyjskiego, tworząc mieszankę mgły, mgiełki i chmur. Różne formy pary wodnej są zbyt niskie, aby przedostać się nad góry i zamiast tego są wymuszane wokół szczytów za pośrednictwem procesu znanego jako przepływ wymuszony przez teren, zgodnie z Obserwatorium Ziemi NASA.
Jednak w kilku miejscach małe chmury wciąż mogą przedostać się między szczyty. Jedno z tych miejsc, znajdujące się w centrum zdjęcia, znajduje się tuż nad małym pakistańskim miasteczkiem o nazwie Dhana Sar, gdzie wąwóz przecina góry.
Powiązany: 12 niesamowitych zdjęć Ziemi z kosmosu
Góry Sulaiman stanowią przedłużenie południowego systemu górskiego Hindukusz, który powstał około 60 milionów lat temu w wyniku „powolnego zderzenia płyt tektonicznych indyjskiej i euroazjatyckiej” NASAObserwatorium Ziemi.
Najbardziej znanym szczytem gór jest Takht-e-Sulaimanznany również jako „Tron Salomona”, na który rzekomo wspiął się jego imiennik, aby spojrzeć na Hindustan – starożytne określenie używane do opisu północnych części subkontynentu indyjskiego, zgodnie z pisma XIV-wiecznego odkrywcy Ibn BattutyTa góra o wysokości 11 440 stóp (3487 m) znajduje się tuż poza kadrem (po lewej stronie zdjęcia), około 20 mil (32 km) na północ od Dhana Sar.
Pomimo tego, że zdjęcie zostało zrobione z kosmosu, wygląda jakby zostało zrobione z powietrza, ponieważ jest „skośne”, co oznacza, że zostało zrobione z boku pod kątem około 45 stopni. Taki efekt można uzyskać tylko z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ astronauci mogą robić zdjęcia przez boczne okna stacji. Większość satelitów jest natomiast ograniczona do tradycyjnej perspektywy pionowej, czyli „nadir”.