Joshua Cheptegei z Ugandy nie poddał się taktyce reprezentacji Etiopii i zdobył złoto w biegu na 10 000 metrów mężczyzn na igrzyskach olimpijskich na Stade de France.
Trzykrotny mistrz świata w piątek zwyciężył w biegu na 200 metrów, ustanawiając rekord olimpijski w czasie 26 minut i 43,14 sekundy.
Etiopczyk Berihu Aregawi wyprzedził Amerykanina Granta Fishera o dwie setne sekundy i zdobył srebro z czasem 26:43.44.
Rekordzista świata dodał do swego imponującego dorobku tytuł mistrza olimpijskiego w biegu na 10 000 metrów, zdobywając tym samym pierwsze złoto w zawodach lekkoatletycznych.
Ugandyjczyk, który zdobył srebro w Tokio i złoto na dystansie 5000 metrów, pobiegł oszałamiająco ostatnie 600 metrów, poprawiając czas o 18 sekund w stosunku do rekordu olimpijskiego Kenenisy Bekele z 2008 roku.
Aregawi, który niemal od samego początku był częścią trzyosobowej grupy Etiopczyków będących na czele, finiszował mocno.
Grupa 13 sportowców przebiegła wspólnie ostatnie dwie trzecie dystansu i co ciekawe, wszyscy ukończyli go w czasie poniżej 27 minut.
Pierwszy zryw nastąpił już po dwóch okrążeniach 25-okrążeniowego wyścigu, gdy obrońca tytułu Selemon Barega i jego etiopski kolega z zespołu Yomif Kejelcha przyspieszyli i rozdzielili grupę.
25-osobowa stawka rozproszyła się, ale wszyscy biegacze wytrzymali.
Po Kejelchy swoją kolej miał Aregawi, etiopskie trio narzucało tempo przed głośną, niemalże 69-tysięczną publicznością na Stade de France, w idealnych, ciepłych warunkach.
Taktyka drużyny Cheptegei i Jacoba Kiplimo uległa pogorszeniu, gdy Martin Magengo Kiprotich szybko stracił tempo.
Aregawi i Kejelcha ponownie zwiększyły tempo w połowie etapu, a główna grupa została zmniejszona do 15 zawodników.
Barega wrócił na stery na 10 okrążeń przed końcem wyścigu, a Kanadyjczyk Mohammed Ahmed i Kenijczyk Benard Kibet przebili się, by usiąść na ramieniu Kejelchy.
Gdy Cheptegei i Fisher przebijali się przez grupę przeciwników, Kejelcha znów był pod ręką, aby im przyspieszyć.
Na ostatnim kilometrze Aregawi przejął inicjatywę, ale wyścig zapowiadał się na emocjonujący finisz, gdyż grupa 12 kolarzy trzymała się blisko niego.
Tuż przed dzwonkiem oznajmiającym rozpoczęcie ostatnich 400 metrów Cheptegei wysunął się na czoło i rozpoczął się wyścig do mety.
Za nim uplasował się Ahmed, a Fisher stracił tempo, jednak udało mu się w imponującym stylu odrobić straty i zdobyć medal.
Barega nie odniósł jednak decydującego zwycięstwa, gdyż Cheptegei zdołał utrzymać zwycięstwo w pierwszej konkurencji medalowej na narodowym stadionie Francji.
Barega ostatecznie zajął siódme miejsce z czasem 26:44.48, jedno miejsce za Kejelchą, Ahmed był czwarty, a Kibet piąty.
USA ustanowiły nowy rekord świata w sztafecie mieszanej 4 × 400
Wcześniej, podczas pierwszych eliminacji, reprezentacja USA pobiła własny rekord świata w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów, przekraczając linię mety w czasie 3 minut 7,41 sekundy i przy świetnej atmosferze imprezy.
Poprzedni rekord 3:08.80 ustanowili na Mistrzostwach Świata 2023 w Budapeszcie.
Zespół USA objął prowadzenie w połowie drugiego okrążenia, prezentując wyczyn wręcz podręcznikowy, pokonując szybko jadących zawodników w pierwszym biegu eliminacyjnym, w którym pobito cztery rekordy kraju i rekord świata.
„Zawsze wiedziałem, że będziemy biec szybko i rozmawialiśmy o tym, że trzeba pobić rekord, żeby zdobyć medal” – powiedział Amerykanin Shamier Little. „Trzeba było pobić rekord, żeby wygrać eliminacje”.
Francuska drużyna, dopingowana przez stronniczą publiczność, dotarła do mety, pokonując Belgię (3:10.74) i Jamajkę (3:11.06) i zajmując drugie miejsce z czasem 3:10.60 w tym rzadko rozgrywanym wydarzeniu.
Trzeba było uciszyć tłum, który skandował hasła francuskiej drużyny podczas pierwszego dnia zawodów lekkoatletycznych na Stade de France, a następnie wybuchł głośnym rykiem, gdy Francja uzyskała niewielką przewagę.
Jednak Little wysunął się na prowadzenie dla USA, a Bryce Deadmon powiększył przewagę.
Amerykanie chcieli uniknąć dramatu sprzed trzech lat, kiedy zostali zdyskwalifikowani z finału olimpijskiego (a później przywróceni do gry z powodu błędu sędziego), by ostatecznie zdobyć brązowy medal.