Jak protesty studentów w Bangladeszu doprowadziły do ​​rezygnacji Sheikh Hasiny – SofolFreelancer


Co najmniej 300 osób zginęło w ciągu ponad miesiąca śmiertelnych protestów (plik)

Protesty w Bangladeszu, które rozpoczęły się w lipcu jako demonstracje studentów przeciwko rządowym przepisom dotyczącym zatrudniania, zakończyły się w poniedziałek ucieczką premiera i ogłoszeniem przez wojsko utworzenia rządu tymczasowego

Co najmniej 300 osób zginęło w ciągu ponad miesiąca w wyniku śmiertelnych protestów, które położyły kres autokratycznym rządom 76-letniej premier Sheikh Hasiny.

Oto pięć kluczowych dat, które wyjaśniają, w jaki sposób protesty doprowadziły do ​​upadku rządu w tym południowoazjatyckim państwie liczącym około 170 milionów mieszkańców.

1 lipca: Rozpoczęcie blokad

Studenci uniwersytetów budują barykady blokujące drogi i linie kolejowe, aby domagać się reformy systemu kwotowego na stanowiska w sektorze publicznym.

Twierdzą, że program ten ma na celu obsadzenie urzędników państwowych zwolennikami rządzącej Ligi Awami pod wodzą szejka Hasiny.

Sheikh Hasina, która w styczniu wygrała wybory i po raz piąty została premierem po głosowaniu, w którym nie było realnej opozycji, uważa, że ​​studenci „tracą czas”.

16 lipca: Przemoc się nasila

W starciach zginęło sześć osób. Były to pierwsze odnotowane ofiary śmiertelne protestów. Doszło do nich dzień po brutalnych zamieszkach, kiedy protestujący i zwolennicy rządu walczyli w Dhace kijami i rzucali w siebie cegłami.

Rząd szejk Hasiny nakazuje zamknięcie szkół i uniwersytetów w całym kraju.

18 lipca: Premier odrzucony

Studenci odrzucają gałązkę oliwną od Sheikh Hasiny, dzień po tym, jak zaapelowała ona o spokój i obiecała, że ​​każde „morderstwo” podczas protestów zostanie ukarane.

Protestujący skandują „precz z dyktatorem” i podpalają siedzibę państwowej telewizji Bangladesh Television oraz dziesiątki innych budynków rządowych.

Rząd wprowadza blokadę internetu.

W starciach, które trwają nadal w kolejnych dniach, mimo całodobowej godziny policyjnej i wysłania żołnierzy, zginęło co najmniej 32 osoby, a setki zostały ranne.

21 lipca: Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy Bangladeszu, postrzegany przez krytyków jako bezwarunkowa pieczątka rządu Sheikh Hasiny, orzekł, że decyzja o przywróceniu kwot zatrudnienia była nielegalna.

Jednak werdykt ten nie spełnia żądań protestujących, którzy domagali się całkowitego zniesienia miejsc pracy zarezerwowanych dla dzieci „bojowników o wolność” walczących w wojnie o niepodległość Bangladeszu przeciwko Pakistanowi w 1971 r.

5 sierpnia: Sheik Hasina ucieka

Szejk Hasina ucieka z Dhaki helikopterem, podczas gdy tysiące protestujących szturmuje jej pałac. Miliony ludzi świętują na ulicach, niektórzy tańczą na dachach samochodów pancernych i czołgów.

Jej dramatyczne odejście nastąpiło dzień po najkrwawszym dniu protestów, w których w całym kraju zginęło co najmniej 94 osoby, wiele w starciach z jej zwolennikami.

W kilku przypadkach żołnierze i policja nie interweniowali, aby powstrzymać protesty, w przeciwieństwie do demonstracji, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca.

Dowódca armii Bangladeszu, generał Waker-Uz-Zaman, powiedział w przemówieniu telewizyjnym, że Sheikh Hasina zrezygnowała ze stanowiska, a wojsko utworzy rząd tymczasowy.

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Leave a Reply